Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Kdyby levice nešla volit

Kdyby levice nešla volit

Zatím poslední průzkum volebních preferencí z dílny Jana Herzmanna přináší velké překvapení. Je samozřejmě třeba brát ho s rezervou, neboť samotní výzkumníci uvádějí, že v něm tak trochu experimentovali se způsobem sběru dat. Preference zjišťovali skrze internet a telefon, což mohlo poměrně výrazně zkreslit výsledek.

Největším překvapením uvedeného výzkumu není údajný raketový vzestup TOP 09. Největším překvapením je zjištění, že z těch, kdo by k volbám přišli, by stoupenci a sympatizanti levice netvořili ani čtvrtinu.

To by byl velký rozdíl nejen proti sněmovním volbám, ale také ve srovnání s minulými eurovolbami před pěti lety. Tehdy získaly naše dvě levicové strany přesně polovinu mandátů. Nyní by se musely podělit pouze o třetinu. Pokud Janu Herzmannovi jeho odhad vyjde, pak získají sociální demokraté a komunisté dohromady jen o jeden jediný mandát víc než Babišovo ANO. Údajný raketový vzestup pravicové TOP 09 by pak byla kapitola sama pro sebe. Nebyl by to výsledek nějakého zmasovění podpory pro Kalouskovu stranu.

Byl by to prostý aritmetický důsledek toho, že lidé, které mnohdy krutě postihly škrty pravicové vlády, ale též lidé, kteří nesouhlasí s protlačenou podobou církevních restitucí, k volbám nepřijdou, a tím umožní topce politický restart. 

Zmíněný průzkum se od těch ostatních odlišuje také tím, že dává hned čtyřem malým stranám možnost překročit pětiprocentní hranici. Pokud by se to podařilo všem zároveň, podělilo by se o 21 mandátů rovných deset stran s často velice odlišnými programy.

Oficiální heslo Evropské unie zní: „Jednota v rozmanitosti." Česká delegace v Bruselu by byla v tomto ohledu zaručeně nejevropštější ze všech. Potíž by byla v tom, že bychom byli rovnoměrně rozptýleni snad mezi všechny politické frakce Evropského parlamentu, což by byla záruka toho, že významnější hlas bychom neměli v žádné z nich.

Možná však dopadne všechno úplně jinak. V tom případě by bylo snad dobré přestat experimentovat při výběru vzorku a způsobu dotazování.

Jan Keller

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze