Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Zimola: Smlouva s ČEZem za čtyři miliardy pro kraj tak padá!

Zimola: Smlouva s ČEZem za čtyři miliardy pro kraj tak padá!

Pro Jihočeský kraj je zastavení veřejné soutěže na dostavbu jaderné elektrárny Temelín škoda, která se projeví v investicích a zaměstnanosti, říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

Nejdříve vláda oznámila, že nebude garantovat výkupní ceny elektřiny a pak v návaznosti na to ČEZ oznámil, že ukončení příprav na veřejnou zakázku dostavby jaderné elektrárny Temelín. Proto se Prvnizpravy.cz obrátily na hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimolu (ČSSD):

PZ: Jak vás informace ČEZu a vlády zasáhly?

Musím říci, že je to určitě škoda pro Jihočeský kraj, je to to promarněná šance, neboť jsme si od toho slibovali nová pracovní místa a současně nabídku pro stávající firmy, jejich zakázky. V souvislosti s tím jsme měli uzavřenou rámcovou smlouvu, v níž se nám ČEZ zavázal pomáhat při budování nových průtahů, nových obchvatů, kde se očekávala s dostavbou Temelína zvýšená dopravní  zátěž. Tohle vše nyní půjde k „ledu“.

Myslím si, že je to každého Čecha celkem pochopitelné, protože dnes je situace opravdu jiná, než v roce 2009, kdy se tendr na rozšíření Temelína připravoval. Očekávalo se, ceny elektřiny v letech 2014 -15 budou jiné, než jsou dnes.  Nyní jsou ceny elektřiny mnohem nižší a levnější. Tudíž by nebylo jistě hospodárné, aby se za této situace Temelín dostavoval.

Nedomnívám se však, že je to něco definitivního. Česká republika musí zpracovat svoji energetickou koncepci v rámci čehož očekávám, že bude zpracováno, jak budeme soběstační v dodávkách energií. To považuji za zcela zásadní dokument, který nezanechá zemi našim dětem, aby nevěděly dlouhodobě, kde získávat a za kolik let elektrickou energii. Ty příklady dne a situace na Ukrajině, kde v důsledku politických bojů se rukojmími stali lidé a zásadně jim stouply ceny za plyn, tak to  si u nás nepřejeme. Je proto na vládě, aby předložila dobrou energetickou koncepci.

PZ: Vy jste již zmínil, že určité dopady na kraj bude rozhodnutí ČEZu mít. Dá se to kvantifikovat?

Neměli jsme spočítané, kolik nám to (dostavba) přinese. My jsme požadovali, aby v rámci tzv. offsetových nabídek firem, které by eventuálně mohly dostavovat Temelín, dostaly příležitost jihočeské firmy a zvýšil se prostor pro zaměstnanost v jihočeském regionu. Ovšem když nebylo rozhodnuto o konečném dodavateli, tak nemohlo být rozhodnuto o subdodavatelích a kvantifikovat se to nedá. Ale rozhodně se dá mluvit o čísle oné rámcové smlouvy Jihočeského kraje s ČEZem, kde k nám měly přitéci čtyři miliardy korun. A to nejen na nějaké sportovní a kulturní akce, ale právě na obchvaty, silnice, budování ubytovacích kapacit. Tam je jasné, že se tato část realizovat nebude.

PZ: Budete tedy jednat s ČEZem o úpravě rámcové smlouvy?

Ano, to očekávám. Máme-li se k sobě chovat jako korektní partneři, tak v rámci této korektnosti se musíme my, Jihočeši, připustit, že se změnily podmínky a že spolupráce s ČEZem bude pokračovat, ale v jiné rovině. My se s touto firmou touto zakázkou samozřejmě v žádném případě neloučíme. ČEZ tu stále je a stále provozuje jadernou elektrárnu Temelín, takže je stále naším partnerem v kraji.

(Jiří Kouda, Prvnízprávy.cz)

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze