Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Zimola: Odmítám černobílý výklad o Ukrajině, který předvádějí mnohá světová média

Zimola: Odmítám černobílý výklad o Ukrajině, který předvádějí mnohá světová média

Jiřímu Zimolovi byla na Facebooku položena otázka FB přítelem V.R.: „chtěl bych znát váš názor na dění na Ukrajině. Co říkáte na vyjádření panu Zaorálka a Dienstbiera?”

Jiří Zimola via Facebook:

Rozhodně se nemohu ztotožnit s ruskou anektací části Ukrajiny – Krymu – s odůvodněním, že zde musí chránit ruské obyvatelstvo. Neznám do detailu tamní situaci a nevím, nakolik je to obyvatelstvo Ruské federace nebo jen rusky mluvící obyvatelstvo. Ale i kdyby to byli Rusové, nesmí platit, že jiný stát vtrhne na území suverénního státu a zabere jej. Prezident Putin by měl vyzvat Američany i Evropskou unii, aby na Krym vyslali své pozorovatele, kteří ve spolupráci s Rusy zajistí bezpečnost všech tamních obyvatel. Současná ukrajinská vláda toho bohužel není schopná.

Má-li ale platit to, co prosadil USA a EU (za okamžitého souhlasu ČR a K.Schwarzenberga) v Kosovu, tedy právo na sebeurčení, neměl by podle tohoto vzorce nikdo bránit obyvatelům Krymu rozhodnout se v referendu, kam chtějí patřit. Jestliže to dnes světové mocnosti zpochybňují, lžou si do vlastní kapsy a usvědčují se z farizejství.

Podobné je to se situací v Kyjevě. Jak to, že donedávna nikdo nezpochybňoval legitimitu vládnutí prezidenta Janukovyče a nikdo nepoukazoval na jeho údajné diktátorské manýry?! Na rozdíl od běloruského Lukašenka jsem nezaregistroval, že by se státníci nechtěli s Janukovyčem bavit. Proč nyní taková změna? Proč máme najednou tendenci fandit těm „nezávislým" protestujícím z Majdanu? Zpochybnil snad někdo některé z posledních tamních voleb?

Aby bylo jasno, přeju Ukrajině jen to nejlepší a přeju jí, aby jí vládli lidé, kteří vzejdou z demokratických voleb, ale v hlavě mi zůstává stále mnoho nezodpovězených otázek, které mne nutí k přemýšlení a zásadním odmítnutí černobílého výkladu, který předvádějí mnohá světová média.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze