Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Zimola: Lidé nám nerozumějí, nehoňme se za liberály

Zimola: Lidé nám nerozumějí, nehoňme se za liberály

Už potřetí za sebou dokázal jihočeský hejtman Jiří Zimola zvítězit v krajských volbách. Připsal si tak jeden z ojedinělých úspěchů sociální demokracie, kterou jinak jasně porazilo hnutí ANO Andreje Babiše.

V ČSSD se o něm ihned začalo mluvit jako o možném příštím šéfovi, což však Zimola minimálně v nejbližší době odmítá. Chce však být více slyšet a burcuje ke změně styl. ČSSD podle něj musí upustit od honby za městskými intelektuály a měla by se vrátit zpět k "lidem práce".

Po debaklu svých kolegů v některých krajích jste zůstal nejviditelnějším kritikem současného vedení. Už víte, jestli budete na jarním sjezdu kandidovat na nějakou funkci?

Pro mě je důležité, aby byl můj hlas více slyšet. Je mi lhostejné, z jaké funkce či pozice to bude. Ať už to dopadne jakkoli, pro současné vedení by mohlo být cenné vyslechnout si moje názory a zkušenosti z úspěšného kraje. A já se chci naopak seznámit s názory svých kolegů.

S předsedou Bohuslavem Sobotkou nejste žádní velcí přátelé, často se dostanete do sporu, naposledy třeba kvůli církevním restitucím. Pokud začnete do fungování ČSSD více mluvit, nehrozí i častější spory? 

Ale mým cílem není s premiérem bojovat. Jsem možná názorový oponent, ale to přeci nevadí. V našich názorech se podle mě můžeme zajímavě doplňovat. Já mu neberu jeho stanoviska. Konkrétně u církevních restitucí jsem mu rozuměl jako premiérovi, jen jsem mu trochu nerozuměl jako předsedovi ČSSD.

Dovedete si sám sebe někdy v budoucnu přestavit jako šéfa sociální demokracie?

To je trochu nefér otázka. Život přichází a klade nové výzvy a vy se v tu chvíli musíte rozhodnout, jestli jste schopen je naplnit. Jestli si jednou sám sebe dovedu představit jako předsedu? Já to teď skutečně nevím, nechtějte po mně kategorické vyjádření.

Je možné, že budete na předsedu kandidovat na březnovém sjezdu?

Ne.

Hodně lidí vás popisuje jako velkého pragmatika. Nebylo by pragmatické počkat, až ČSSD za rok pohoří ve sněmovních volbách a členská základna si pak o vaši kandidaturu řekne sama?

Nevím, zda jsem pragmatik. Já jsem hlavně realista a člověk, který se snaží dohodnout. Vím, že to je pro některé novináře a spolustraníky obtížné pochopit, ale skutečně neřeším funkce. Má ambice je, aby mé názory bylo slyšet.

Bohuslav Sobotka chce stranu modernizovat, aby získala městské voliče a mladší lidi. Jde podle vás o správnou cestu?

Já si pamatuji časy modernizace ČSSD za Jiřího Paroubka. A při vší úctě k němu, výsledky oné modernizace tehdy nijak významné nebyly. Je důležité stranu aktivizovat a modernizovat v tom smyslu, aby byla zajímavá pro širší spektrum voličů. Ale my jsme v honbě za městskými liberály, piráty a zelenými zapomněli, že život se odehrává i na vesnicích. A kdybychom tam lidem říkali něco o městských liberálech, nebudou nám rozumět. Zapomněli jsme na lidi práce, na ty, kteří řeší každodenní problémy.

Má ČSSD ve své současné kondici vůbec nějakou šanci uspět za rok ve sněmovních volbách?

To je samozřejmě otázka. Ale musíme se o to minimálně pokusit. Když to okomentuji sportovní tematikou, tak se čas od času stane, že i podceňovaný outsider může porazit favorita. Abychom si rozuměli, já nás nutně nepovažuji za outsidera, ale chci tím říct, že když změníte strategii a dokážete soupeře přinutit, aby hrál vaši hru, tak ho můžete porazit.

Autor: Filip Nachtman

Více čtěte v časopisu Týden, vydání z pondělí 17. října 2016

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze