Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Zimola: Demokracie je o diskusi

Zimola: Demokracie je o diskusi

Odchodem z Poslanecké sněmovny si v žádném případě si nevytvářím nějakou pozici, říká v hejtman jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD) v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

PZ: Při svém oznámení, že skládáte poslanecký mandát, jste také poděkoval voličům, že vám umožnili také nahlédnout do vysoké politiky. Jaký dojem i zkušenost jste tedy získal?

Ta zkušenost vlastně netrvala půl roku, ale de facto čtyři měsíce. Za tyto měsíce jsem poznal, že Poslanecká sněmovna je úctyhodný sbor dvou set poslanců a poslankyň, který bohužel neřeší aktuálně ty problémy České republiky, které by se řešit měly. Mnohem více se stávkovalo, mnohem vice se řešila situace na Ukrajině. Aniž bych chtěl jakkoliv to zlehčovat, protože to není lehké téma, tak si myslím, že českou veřejnost zajímají jiné věci. A také se musí přiznat, že s výjimkou prosincového schválení navýšení plateb za státní pojištěnce na zdravotní pojištění, které nicméně ještě předkládala předchozí vláda, tak se nic nic významného ve vztahu k obyvatelům České republiky nezměnilo.

Pro mě to byla cenná zkušenost. Možná, kdybych býval zůstal v tzv. velké politice déle  a měl možnost se ve sněmovně rozkoukat, tak bych třeba poznal i to vše, o čem hovořím negativně, má svůj smysl. Nebylo mi to umožněno a tak trochu toho ani osobně moc nelituji. Myslím si, že na hejtmanství děláme důležitější práci a práci, která je na rozdíl od té parlamentní vidět.

PZ: Představitelé hnutí ANO občas tvrdí, že je Poslanecká sněmovna žvanírnou a že se musí makat. Myslíte si to tedy také?

Ne. Pokud představitelé ANO označují Poslaneckou sněmovnu žvanírnou, pak nutně přebírají slovník komunistických poslanců před druhou světovou válkou, zejména Klementa Gottwalda. Vím, že demokracie je o diskusi. Koneckonců diskuse probíhají i na krajských zastupitelstvech a diskutovat se musí. Není možné umlčovat kohokoliv názor jenom proto, že se mi to nelíbí a když se mi to nelíbí, tak to budu označovat „žvanírna“. V tomhle se s poslanci ANO v žádném případě neztotožňuji. Na druhé straně říkám, že místo některých témat , kterými se Poslanecká sněmovna zabývala, se mohla zabývat mnohem důležitějšímu věcmi s praktickým dopadem na život obyvatel, a nikoliv abychom tam poslouchali dlouhé litanie některých kolegů o tom, jak je potřeba vymýtit alkohol z Poslanecké sněmovny – viz paní Jermanová (předsedkyně sněmovny za ANO – pozn. red.). Nebo aby nám tam dlouze vysvělovala paní ministryně Válková, jakže to myslela s tím, že se za protektorátu vlastně nic moc nestalo. Tady ať si zametou před vlastním prahem.

PZ: Ta otázka musí padnout. Sám jste sdělil, že váš krok přispěje i ke zklidnění stále ještě rozháraných emocí uvnitř ČSSD. Tím myslíte kritiku hejtmanů za sbírání funkcí nebo i doznívající kritiku za takzvaný pokus o stranický puč?

Jsem rád, že říkáte „takzvaný“, protože je to určitý mediální hon na ty, kteří se v naprosto demokratickém hlasování na předsednictvu strany vyjádřili, aby předseda sociální demokracie vyvodil odpovědnost z volebního neúspěchu. Dvacet a půl procenta, a na tom trvám stále, prostě nebyl dobrý výsledek sociální demokracie oproti tomu očekávanému výsledku. A jestliže to někdo začal nazývat ´puč´, tak to leccos svědčí něm. A že to někteří novináři bez mozku stále ještě přejímají, tak to je jejich problém, nikoli můj. Já jsem chtěl svým krokem uklidnit ty emoce, které stále, nikoli uvnitř ČSSD, ale které se novináři stále snaží rozdmýchávat, stále se snaží hledat dvě  fronty ve straně – jednu haškovskou, a druhou sobotkovskou – já si nemyslím, že to takhle je. Jsem rád, že sociální demokracie má dnes vládu a přeji Bohuslavu Sobotkovi, aby vládu řešil dobře, aby kabinet opravdu řešil problémy lidí. To, že se mu to zatím moc dobře nedaří – ne osobně jemu, ale protože se někteří ministři ještě nestačili ani rozkoukat a podat nějaké rozumné návrhy zákonů - tak si přeji, aby se stalo co nejdříve.

PZ: S tím souvisí i otázka, zda si tak neuvolňujete ruce k možné kritice jak vlády, jejich jednotlivých partnerů či samotného vedení ČSSD?

V žádném případě. To mé rozhodnutí přece pramenilo z požadavku sociální demokracie a jejího nejvyššího orgánu mezi sjezdy – ústředního výkonného výboru. Ten schválil nějaké usnesení. Musí říci, že nejsem jen hejtman, jsem i předseda jihočeské krajské organizace ČSSD, a máme-li vyžadovat elementární, řekněme, poslušnost od všech členů sociální demokracie, tak ji musí ti, kdo jsou ve vedení. Neumím si představit, že bych ignoroval usnesení ÚVV a to jsem od začátku nechtěl. Jen jsem vždy vyzýval – nechť mi dají novináři a samozřejmě i členové ČSSD prostor k tomu, abych naplnil ono usnesení do šesti měsíců. Po pěti měsících se ukázalo, že jsem ho splnil, že všichni ti, co spekulovali o tom, že si chci nechat obě funkce, byli opravdu spekulanti, šiřitelé nesmyslů, lží. A možná je to i moment, aby si sáhli do svého svědomí. Já si ta jména pamatuji, a jsou to lidé usvědčeni ze lží. V žádném případě svým odchodem ze sněmovny si nevytvářím jakoukoliv pozici, pouze jsem naplnil usnesení. Můžeme si o něm myslet cokoliv, ale ctíme-li nějaká pravidla, musím je naplňovat a dodržovat.

(Jiří Kouda, Prvnízprávy.cz)

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze