Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Zimola dal ve věci odmítnutí ministrů za pravdu prezidentu Zemanovi

Zimola dal ve věci odmítnutí ministrů za pravdu prezidentu Zemanovi

Prezident má právo odmítnout jmenovat ministra.

Jiří Zimola pak podle svých slov rozumí prezidentu Zemanovi, že má právo odmítnout některé kandidáty na ministry. „Nejsem ústavní právník, abych si troufal a měl ambici vykládat Ústavu. Musím ale říct, že jsem v Ústavě taxativně nenašel to, že by pan prezident nemohl někoho odmítnout. Myslím si, že se pan prezident může vyjadřovat k osobám, které mu jmenovaný premiér navrhuje. Je to svým způsobem participace a odpovědnost prezidenta, protože on je ten, kdo nakonec ministry jmenuje," míní hejtman Jihočeského kraje a poslanec.

„Neumím si dost dobře představit, že bych v pozici prezidenta republiky mohl jmenovat člověka, kterého by mi někdo doporučil a já bych vůči němu měl výhrady spojené třeba i s možnými bezpečnostními riziky, a že bych jej třeba i přesto musel jmenovat. V tomhle prezidentovi rozumím. Celé to podle mě je o umění komunikace těch dvou hráčů, tedy prezidenta a jím jmenovaného premiéra, aby k těmto věcem vůbec nemuselo docházet," doplnil Jiří Zimola pro redakci ParlamentníchListů.cz.

„Můj názor na tuto věc je stále stejný už deset let," řekl k tomu Jeroným Tejc. „Jsem přesvědčen, že prezident sice může odmítnout kandidáta na ministra, ale jen ze závažných důvodů. Těmi důvody podle mého názoru mohou být například bezpečnostní rizika, o kterých by byl informován, může to být zcela zjevná nekompetentnost toho konkrétního člověka, nebo třeba jeho extremistické postoje. To by byly důvody pro odmítnutí kandidáta," vyjmenoval Tejc několik variant.

Celý článek čtěte na portále ParlamentníListy.cz.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze