Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Zeman má jistě své chyby, ale je to státník

Zeman má jistě své chyby, ale je to státník

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach patří k příznivcům Miloše Zemana dlouhá léta. Už v roce 2003 chtěl bývalého předsedu sociálních demokratů postavit do čela státu. Jaký bude Zemanův vliv na dění uvnitř strany?

Vztahy Zdeňka Škromacha s Milošem Zemanem jsou více než dobré už z doby, kdy Zeman vládl sociální demokracii.

Právě Škromach v roce 2003 podporoval Zemana do funkce hlavy státu a stejně tak Zeman doporučoval Škromacha do čela sociální demokracie. Neúspěšně.

Teprve po deseti letech představa, že by měl do prezidentské funkce nastoupit Zeman, Škromachovi vyšla. "Je to obyčejný Čech, který říká, co si myslí, ačkoliv se to nikomu nemusí líbit, který nazývá věci pravými jmény," říká místopředseda ČSSD na Zemanovu adresu a netají se tím, že vítězství Zemana nad členem Nečasova kabinetu Karlem Schwarzenbergem oslavil.

"Zeman má jistě své chyby, ale je to státník," říká Zdeněk Škromach v on-line rozhovoru. Podporu Václava Klause novému prezidentovi odmítá hodnotit, domnívá se však, že "Miloš Zeman bude zcela jiným typem prezidenta než byl Václav Kalus nebo Václav Havel".

Jaký bude podle Zdeňka Škromacha Miloš Zeman prezidentem? Proč v sociální demokracii sílí kritika Jiřího Dienstbiera, kterého v I. kole volby podpořilo více než 16 procent voličů? Čeká sociální demokracii kvůli Zemanovi rozkol? A dokáže nový prezident něčím překvapit?

Na otázky čtenářů IHNED.cz odpovídá místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Online rozhovor

ladislav
08:06
Dobrý den, jak si myslíte, že bude Miloš Zeman přistupovat k některým "hloupým" kosmetickým krokům, které používá EU k řešení krize? Májí vůbec současní velitelé EU schopnosti krizi zvladnout nebo to bude opět: čas vše vyřeší za nás?
Zdeněk Škromach
09:06
Dobrý den vážení čtenáři. Jsem rád, že si můžeme takto povídat. Zdeněk Škromach
To je asi spíše dotaz na nového prezidenta. Osobně věřím, že EU krizi zvládne a bude se dále rozvíjet. Je to i v národním zájmu ČR.
 
milos zeman
08:08
Mily Zdenku,
vzdy jsi byl mym favoritem v CSSD. Nehodlas prestoupit k nam zemanovcum, kdyz sem ted vyhral volby???
Tvuj Milos.
Zdeněk Škromach
09:07
Zeman by se takto neptal.:-) Ví dobře, že jsem sociální demokrat a stranické tričko neměním.
 
Čtenář
08:34
Postoje ČSSD se někdy zdají velmi nevýrazné. Kritizují vládu, ale důrazně se nedistancují od současné hospodářské politiky a hlavně neříkají, že ji rázně změní a obrátí kormidlo jiným směrem.
Je ČSSD schopna udělat razantní kroky, aby obrátila směr země z jihu na sever? Bude schopna provést reformy po vzoru severských zemí? Pracuje ČSSD na hospodářské strategii nebo bude dělat jen kosmetické kroky?
Zdeněk Škromach
09:13
Myslím, že ČSSD se jasně vyhraňuje vůči vládě Petra Nečase, Karla Schwarzerberga a Kaolíny Peake. Z poslední doby např. hlasování o nedůvěře vládě kvůli podpoře vlády prezidentské amnestii, odmítnutí církevních restitucí, sKaret či pseudo důchodové reformy.
ČSSD má svůj program i konkrétní programové návrhy na změny, které je nutné nastartovat k zajištění ekonomického růstu, posílení sociálního státu nebo udržení sociálního smíru na základě celonárodního dialogu.
 
jwnda
08:37
Dobrý den,
nemyslíte si, že je kontraproduktivní pokud opozice využívá veškeré volby (ovšem s výjimkou voleb do poslanecké sněmovny) jako referendum o vládě? Chápu Vaše rozhořčení touto vládou, ani já s ní nejsem spokojen a přesto jsem volil ve 2. kole pana Schwarzenberga. Domnívám se, že tato volba nebyla o vládní politice ale o možnosti dosadit na tento post s významnou symbolikou slušného člověka. Tím pro mě, omlouvám se, pan Miloš Zeman není a prokázal to mnohonásobným lhaním přímo v kampani. Protože se za něj však postavila část ČSSD v prvním kole a prakticky celá strana v kole druhém, zvolen byl. Neměla by si ČSSD sypat popela na hlavu za toto?

Velmi mě mrzí, že pan Dienstbier nedostal šanci (právě kvůli neúplné podpoře z ČSSD) byl by dle mého mnohem důstojnější prezident.
díky
Zdeněk Škromach
09:18
Mě taky mrzí, že kandidát ČSSD Jiří Dienstbier v prezidentské volbě u občanů neuspěl a svým čtvrtým místem nám nedal jinou možnost.
Legendě o hodném stařečkovi Schwarzerbergovi může věřit jen ten, kdo se nezajímá o veřejné dění v této zemi. Asdi se budu opakovat, ale ministr v Topolánkově a Nečasově vládě, předseda vládní TOP09 nese plnou zodpovědnost za všechna zvěrstva a nepravosti, které tyto pravicové vlády za poslední roky prosadily. Včetně agresivity a nesnášenlivosti, které do naší společnosti zanáší.
Zeman má jistě své chyby, ale je to státník, který bude ČR dobře reprezentovat.
 
jdyrcik
08:40
Dobrý den,

jak si vysvětlujete to, že volební účet prezidenta Zemana dodnes obsahuje nesrovnalosti?
Pokut se dostanete, díky prezidentovi, k moci bude to pro Vás návod jak spravovat majetek naší země??

Děkuji

jdyrcik
Zdeněk Škromach
09:22
Věřím, že vše volební tým Miloše Zemana vysvětlí. Pokud vím problémy měli všichni kandidáti včetně pana Schwarzerberga.
Kromě kandidáta ČSSD, který měl, pokud vím, pouze peníze, které dostal od ČSSD.
ČSSD vždy spravovala a bude spravovat veřejné rozpočty s nejvyšší péčí, zodpovědností a transparentostí.
 
stanik
08:44
Dobry den.SPOZ i ČSSD se občasně jak se to zrovna hodi presentuji jako středoleve nikoli levicove strany.Stejně tak tomu bylo i u TOP09 jež se kdysi tež nesrovnavala s pravicovou ODS.Dohoda a spoluprace by měla existovat.Politicke strany nejsou katolici,protestante nebo luterani tak jako tomu bylo ve středověku.Nebo se mylim.
Zdeněk Škromach
09:26
ČSSD se řadí mezi středolevicové názorové proudy. Ostatní strany nechci hodnotit, i když TOP09 vnímám napravo od ODS. A o koalicích v poměrném volebním systému rozhoduje občan ve svobodných volbách. Koalice s ODS či TOP09 jsou pro mě jen těžko představitelné vzhledem k názorové a programové různosti. Vše ostatní je možné, pokud nepůjde o nějaké extrémistické strany či hnutí.
 
Petr
08:44
Co takhle jít někdy zkusit pracovat do soukromého?
Zdeněk Škromach
09:27
Taky jsem pracoval v soukromé firmě než jsem přišel do politiky.
 
Čtenář
08:48
Sociální politika. Obyvatelstvo ČR výrazně chudne. Není tomu tak jen díky klesajícím příjmům a rostoucím cenám, ale i díky tomu, že se objevují náklady za služby, které dříve byly součástí sociálního pojištění - poplatky u lékařů, stoupající náklady na léky. Sociální pojištění rezignuje na pomoc lidem po 50. roce, kteří ztratí zaměstnání a nikdo je už nechce zaměstnat.Stále se vyhrožuje, že není na důchody a je tendence je lidem snižovat. Dostáváme se do situace, kdy není záchranná síť a nezaměstnaní, důchodci, nemocní propadají na sociální dno. Utlumuje se domácí poptávka.
Chce Vaše strana přijmout opatření či obnovit sociální síť pro lidi, kteří se vliven nezaměstnanosti před důchodem nebo vlivem odchodu do důchod, vlivem nemoci či pouze tím, že si založí rodinu propadají na sociální dno?
Zdeněk Škromach
09:33
Popsal jste důsledky politiky posledních pravicových vlád v Česku, které jednoznačně preferují lidi s vysokými příjmy. Poplatky ve zdravotnictví= daň z nemoci, školné a další zdanění zrušíme nebo zabráníme jejich zavedení, pokud k tomu budeme mít dostatečnou politickou sílů od občanů z voleb.
ČSSD plně podporuje právo občanů na zaměstnání za slušnou mzdu. Tak aby lidé svojí prací uživili rodinu a měli jistotu, že budou mít kde bydlet a budou schopni se postarat o své děti. A že jim u dveří zítra nezazvoní exekutor. Samozřejmě lidem, kteří z objektivních důvodů si nemohou zajistit dostečné prostředky prací (rodiny s dětmi, zdravotně postižení či senioři) zajistí stát důstojné podmínky pro život.
 
Martin23
08:50
Dobrý den.

Nemám dotaz přímo k osobě prezidenta Miloše Zemana, ale v souvislosti s tím, co se dělo kolem přímé volby se Vás chci zeptat, zda se ČSSD konečně začne seriózně zabývat problémem, kdy stranu prakticky v každé volební kampani média poškodí?

Nemyslím tím žádné zákazy, omezování či zanevření vůči médiím, ale přijmout fakt, že naše média jsou v rukou lidí, kteří budou vždy podporovat "pravici" a podle toho k nim sofistikovaně přistupovat.

Dle mého názoru ČSSD boj na mediálním poli v každých volbách zásadně prohrává a je to i vina samotných politiků, respektive poradců ČSSD viz. pan Paroubek, který chtěl s médii bojovat a tento boj nemohl vyhrát, což jej v konečném důsledku stálo křeslo premiéra.

To čeho jsou média schopná dokázala právě volba prezidenta a i zde jsem měl pocit, že tým pana Zemana nepracoval dobře. Mediální prezentace pana Zemana stála dle mého pocitu pouze na něm, kdy nebyl schopen se vyvarovat určitých chyb ve vystupování, což mohlo hrát svou roli, kdyby se protikanditát ne dopustil závažnějších chyb.

Není na čase stav analyzovat, vymyslet strategii a vytvořit tým, který se budesnažit tyto negativní efetky minimalizovat?

Děkuji Martin23
Zdeněk Škromach
09:35
Média jsou taková jaká jsou. Moc se nelišíme od stavu i v jiných zemích. Objektivita je relativní a my s ní samozřejmě pracujeme.
 
Petr
08:52
Může mít někdo v ČSSD jiný názor, než ten, který odhlasovalo vedení a psorhlásilo za jediný správný. Dienstbier, jakožto samostatně uvažující člověk, podpořil v druhém kole Karla a hned byl v ČSSD oheň na střeše.
Zdeněk Škromach
09:44
Asi Vás to překvapí, ale v ČSSD, stejně jako v jiných politických stranách, jsou jen samostatně uvažující občané. Jiří Dienstbier není žádnou vyjímkou. Je svobodným rozhodnutím každého člena strany jak se rozhodne být loajální či obráceně vůči straně jejímž je členem.
Problém je, že neloajalita vede mnohdy k neúspěchu strany. Jen připomenu, že nejednota při volbě prezidenta před deseti lety umožnila zvolení Václava Klause.
Jsem rád, že se osvědčila přímá volba prezidenta a to jak relativně vysokou účastí občanů v obou kolech volby, tak i tím, že nakonec rozhodli občané, které neloajalita některých funkcionářů strany nějak moc neovlivnila.
Jinak jen těžko mohu po ostatních vyžadovat plnění usnesení strany, když je sám nedodržuji. Osobně jsem vždy upřednostňoval loajalitu vůči občanům a straně před osobními zájmy.
 
Čtenář
08:54
Exekutoři. Není na čase tuto privátní mafii zrušit a převést zabavování majetku na soudy a stát. Prostě na neštěstí lidí nebo na opomenutí zaplacení bagatelních částek by tu neměl privátní sektor profitovat.Chamtivost některých exekutorů a jejich nadřazenost nad zákony není v pořádku. Chystáte změny?
Zdeněk Škromach
09:47
Některé návrhy na změny jsme předložili v Senátu. Sočasná vládní garnitura však tyto změny, které by celý systém zprůhlednily a zamezily zneužívání odmítla.
Dluhy je správné platit, ale nesmí se z toho stát lichva. Tuto problematiku má v ČSSD na starosti Jirka Dienstbier.
 
Filip
08:54
Dobry den,
jak hodnotíte podporu Miloši Zemanovi v prezidentských volbách od Václava Klause? Může toto "spojenectví Klaus-Zeman" podle Vás fungovat i nadále, nebo se teď dá očekávat spíše odstřihnutí Miloše od Klause?
Zdeněk Škromach
09:48
To je spíše dotaz na jiné. Osobně jsem přesvědčený, že Miloš Zeman bude zcela jiným typem prezidenta než byl Václav Kalus nebo Václav Havel.
 
antisoc
08:56
Dobrý den, kdy už konečně zmizí v ČSSD populismus a bezvizové pomlouvání pravicových vlád.... Něco jako byli socani za Zemana? Děkuji a stačí mi odpověd KDY a ne výmluvy...takže datum prosím....
Zdeněk Škromach
09:50
Populismus musím odmítnout. ČSSD jako nejsilnější opopziční strana, která paradoxně vyhrála volby a nevládne, věcně kritizuje pravicovou vládu z pozice programu ČSSD.
 
Jan Folke
08:59
Dobrý den, pane místopředsedo,
zkusím položit možná trochu osobní dotaz, u kterého pochopím, když si zvolíte neodpovědět.

Vnímáte, třeba i jen v náladě či gestech, nemusí být nutně ve slovech a činech, nějakou změnu v chování či náladách svých spolustraníků po zvolení pana Miloše Zemana prezidentem? Dokázal byste mi ji případně nějak popsat, vystihnout?

Děkuji, mějte se.
Zdeněk Škromach
09:52
Nevnímám. A ani nevidím důvod proč by tomu tak mělo být.
A jen takový postřeh z podzimní volební kampaně. Lidé často říkali, že jim Jirka Dienstbier svýmy gesty, pohybem či nakloněnou hlavou připomíná Miloše Zeman zamlada. :-)
 
Vojtěch Man
09:02
Dobrý den,
ve článku zde na iHNed.cz jste prohlásil, že Jiří Dientsbier nebyl nejlepším kandidátem ČSSD na post prezidenta republiky. Můžete prosím říci, koho jiného tedy měla ČSSD ze svého středu nominovat? Vás?
Zdeněk Škromach
09:55
Je to můj názor od počátku, který jsem v nominaci ve stranických orgánech zastával. Po rozhodnutí strany o jeho nominaci jsem řekl, že se k tomu nebudu do voleb loájálně vyjadřovat. Jirkovi jsem i jako senátor podepsal nominaci. Je po volbách už zase mohu otevřeně mluvit. ČSSD má spoustu vhodných lidí. V tuto chvíli to ale už nemá smysl řešit. Vrátíme se k tomu za pět let.
 
Tomas Nový
09:10
Pane místopředsedo, uvědomujete si, že svoji kritikou pana Dinstbiera se stavíte na stranu takových lidí v ČSSD jako je pan Hulínský, Poche (oba známí svoji vazbou na p. Béma) či Florian (pravomocně odsouzený zastupitelv Praze 7, který drží u moci ODS)?
Zdeněk Škromach
09:58
Nevím o tom, že by svobodné vyjádření názoru v této zemi bylo zatím trestné. A doufám, že ani nebude. Osobní vztahy Jirky Dienstbiera jsou jeho věcí. Já jsem sociální demokrat a nevidím důvod proč bych se nemohl vyjadřovat k vystupování, kandidatuře a názorům jiných sociálních demokratů. Musím říct, že logice Vašeho uvažování nerozumím.
 
michal kabát
09:10
Dobrý den, pane Škromachu, jako profesně a sociálně úspěšného mladšího člověka z velkého města s pohledem na svět, který bych rád měl sociálně spravedlivý a zároveň výkonný, mě ČSSD zajímá jako potenciální strana, kterou bych mohl volit. Chvíli jsem měl i pocit, že s nástupem člověka jako je Jiří Dienstbier by se z ČSSD mohla konečně stát jakási "new labour"..nicméně nyní lze z náznaků vyčíst, že se Vaše strana i nadále bude profilovat jako strana pro neúspěšné a frustrované. Nevypadá to, že byste se dokázali posunout do 21. století. Kde vidítě ČSSD za 10 let?
Zdeněk Škromach
10:03
ČSSD je moderní sociální demokracie s moderním programem a preferující lidi práce. Sociální stát je naší prioritou. Což ostatně potvrzuje i volební podpotra ČSSD. Ostatně dnešní představitelé ČSSD jako Slávek Sobotka či Michal Hašek jsou mladí a progresivní. Vaši neobjektivní kritiku, která vychází z neoprávněné ideologie pravice musím jednoznačně odmítnout. :-)
 
Miluška
09:10
Dobrý den,pane Škromach,chtěla bych se zeptat ....čtu tady tento článek viz níže ,tak ráda bych se zeptala co je na tom pravdy.Jsem ráda,že jsme si nakonec zvolili p. Zemana,ale zaráží mi jak se tu do J.Dienstbiera strefujou,znám ho ze schůzí a různých setkání,tak se mi to moc nelíbí.

Po volbách je v ČSSD jasno. Z nové hvězdy levice Dienstbiera se stává terč kritiky
Před sjezdem ČSSD je pozice nejoblíbenějšího politika sociálních demokratů Jiřího Dienstbiera nejistá. Po prvním kole kritizoval Miloše Zemana, což se nelíbí mnoha členům strany. Někteří z nich zlehčují i jeho úspěch v prvním kole.

Zdravím držím palečky v následující práci Děkuji za odpověd

Miluška Šebestová
 
Honza
09:12
Dobrý den,Zeman má prokazatelně velmi dobrý vztah s Filipem,Remkem a jinými členy KSČM a ti jej otevřeně podporovali.Projeví se i toto na vztahu KSČM-ČSSD?Křídlo p.Haška,kterého jste i vy součástí je spíše proti spolupráci s KSČM,ale raději KDU?Děkuji za odpověď.
 
Jan Veliz
09:15
Miloš Zeman je společně s Václavem Klausem největší osobností naší polistopadové politiky (nepočítaje Václava Havla, který byl spíše nadstranický prezident) a zaslouženě se ujímá prezidentského úřadu. Souhlasíte? Vidíte nějaké perspektivní osobnosti, které by je mohli v budoucnu nahradit?
 
Bart
09:15
Co říkáte plánům na 75% daň s příjmů nad 1mio EUR, které se snaží prosadit prezident Hollande ve Francii? Víte co je to Lafferova křivka?
 
honza
09:16
Dobry den pane Skromachu, proc je u vas v CSSD tolik "nepopularni" pan Diensbier, ja jsem byvaly volic pravice a prave pan Diensbier me "pretahl" na stranu CSSD, uvedomujete si ze lide jako on vam oteviraji dvere mezi mlade a slusne lidi kteri normalne lidi typu Paroubek, Zenam nemusi?
 
vladimir
09:16
Dobry den, chtel bych se zeptat, Stale se v nasem state zdrazuje a lidi nemaji penize.Pokud se dostanete k moci, co udelate pro duchodce. Jsem v duchodu a pobiram duchod 9937 Kc. Pokud zaplatim vsechny popladky voda, plyn, najem a za leky, za kter platim mesicne pres 1000 Kc, Tak na jidlo me zbyva na mesic necelych 1200 Kc. Jak s tim ma clovek zit.Kdyz slysim, kolik maji poslanci a pan Kalousek se jen pri jeho debatach usmiva, tak se me z toho dela zle. Proc se statni dluh tak desne zvysil, kdyz nam stale a stale utahujete opasky, Odpovite prosim Dekuji
 
Alice
09:17
Dobrý den, zajímalo by mě, zda se ČSSD dokáže za této situace stmelit a víc než na osobní blaho pracovat na tom, aby volby do sněmovny dopadly co nejlépe. V 1.kole prezidentské volby jsem volila pana Dientsbiera, ale jeho podpora panu Schwanzerbergovi mě zklamala a to kvůli tomu, že tím kopl do strany, kterou zastupuje. Protože myslím, že v prezidentské volbě rozhodně nešlo jen o volbu "osobnosti", ale opravdu i volbu proti vládě a tomu, co se u nás nyní děje.
 
Petra
09:19
Nevadí vám Zemanova opoziční smlouva? Proč se nikde dostatečně nezdůrazňovalo to, že obě největší strany si navzájem krily své špinavosti, Zemanova vláda paralizovala policii, nasadila do ní slouhy, kteří pomáhali krýt korupční skandály, na TV Nova se poklonkovalo duu Zeman-Klaus, atd., prostě hrůza nad hrůzy. Myslím, že pan dr. Diensbier by býval měl větší šance, neboť jako jediný na to dokázal upozornit. Jak vidíte jeho další působení v ČSSD?

Autor: jum
Zdroj: IHNED.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze