Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Zdravotnickou reformu odmítneme

Zdravotnickou reformu odmítneme

Nenecháme přežít ani první část zdravotnické reformy, rozhodli se opoziční sociální demokraté, kteří ovládají většinu v horní komoře parlamentu. Normu, která podle nich rozdělí zdravotnictví na to pro chudé a pro bohaté, podle místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha odmítne. Svou vlastní vizi však socialisté nemají. Nebo ji alespoň důkladně tají

Když se novela zákona o veřejném zdravotním pojištění ocitla ve sněmovně, strhl se v řadách opozice povyk. Třeba poslanec Rath řekl, že nejde o žádnou reformu, ale o několik nahodilých kroků, které k ničemu dobrému nepovedou. Co vám na změnách tak vadí?
Není to nic systémového. Jen se dělí zdravotní péče na chudinskou a tu pro lidi, kteří na to mají. Snaha zavést standardy je v naprostém rozporu s ústavním pořádkem. Nesouhlasíme ani s vyššími poplatky. Takže ten návrh Senát zamítne a vrátí do sněmovny. Kromě toho připravujeme i ústavní stížnost. Už ji chystají právníci.

Neobměkčí vás ani ministr Heger, když se zaručí, že bude standard roven tomu, co doposud hradily pojišťovny? Nově přišel také s citlivějšími limity pro chronicky nemocné…
Ne. Standard může být televize na nemocničním pokoji. Může to být účast primáře při operaci nebo bílá zubní plomba. Ale pokud jde o postupy, to nejde zobecnit. Lékař se musí rozhodovat u každého člověka individuálně. Nemůže to žádný zákon stanovit. Vždyť ani odborné společnosti se nedokážou domluvit, co bude nadstandard. Pokud jde o limity, to jsou jen takové střípky, které mají vyvolat dojem, že je to sociálně spravedlivé.

Jak byste tedy vy řešil úniky peněz do šedé ekonomiky? Odhaduje se, že to dělá až pět procent všech peněz na zdravotnictví, tedy téměř 1,5 miliardy.
Od toho jsou příslušné správní a dozorčí orgány zdravotních pojišťoven. Ty tu péči platí, takže by měly dohlížet i na to, aby se nezneužívalo a nepodvádělo.

Máte vy připravenou nějakou vlastní reformu, kterou byste mohli nabídnout v případě neúspěchu té stávající?
Samozřejmě máme dlouhodobě ve svém programu koncepci zdravotnictví a teď se jen upravuje podle aktuálních podmínek. Budeme ji představovat veřejnosti.

Co tam bude?
To nejde vytrhávat z kontextu, je třeba to prezentovat celkově.

Tak alespoň celková vize, kam by se mělo české zdravotnictví ubírat či co bude základem?
Teď není důvod to říkat.

Autor: - ver -

Zdroj: TÝDEN.CZ

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze