Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Zdravotnická záchranná služba funguje na jižní Moravě velmi dobře

Zdravotnická záchranná služba funguje na jižní Moravě velmi dobře

Vyhodnocením funkčnosti aktualizované koncepce zabezpečení zdravotnické záchranné služby se zabývalo zasedání jihomoravského zastupitelstva 21. listopadu 2013.

Zdravotnická záchranná služba JMK na základě úkolu z minulého zasedání krajského zastupitelstva analyzovala nový systém zabezpečení zdravotnické záchranné služby v Jihomoravském kraji za období srpen až říjen 2013.

„Změna spočívá v tom, že ne na každém výjezdu je ve vozidle také lékař. Máme vysoce kvalifikované záchranáře, a tam, kde je to po vyhodnocení situace zapotřebí, vyráží zároveň lékař. Po třech měsících fungování nového systému bylo celkově zhruba 22 tisíc výjezdů, což je přibližně o tisíc více než ve stejném období roku 2012. Co je důležité, poklesl přitom počet výjezdů lékařů z 9 300 v loňském roce na necelých 8 tisíc. Jezdí přitom ke všem zásadním věcem. V žádném případě se nestalo, že by nedorazil lékař tam, kde byl nutný. Ukazuje to, že šetříme čas a kapacity. K tomuto kroku bylo nutné přistoupit vzhledem k nové legislativě Evropské unie. Byl omezen počet možných přesčasových služeb v situaci, kdy máme nedostatek lékařů. Jako hejtman konstatuji, že zdravotnická záchranná služba na základě této analýzy funguje na jižní Moravě velmi dobře, umí vždy a všude zajistit lékařskou péči v souladu se zákonem. To je to nejdůležitější ujištění pro veřejnost Jihomoravského kraje. Samozřejmě budeme analyzovat dále, srovnávat ekonomická data, budeme řešit, jak vypadá situace v jednotlivých výjezdových stanovištích a komunikovat se samosprávou obcí," zdůraznil hejtman Michal Hašek.

Jak uvedl ředitel ZZS JMK Milan Klusák, kdyby se k uvedené změně nepřikročilo, v příštím roce by nastaly významné problémy v samotném zajištění zdravotnické záchranné služby.

Autor, zdroj: Portál Jihomoravského kraje

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze