Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Zdravotně postižení a chronicky nemocní se dočkají více peněz

Zdravotně postižení a chronicky nemocní se dočkají více peněz

Poslanci schválili novelu, díky které se zdravotně postižení nebo lidé, kteří kvůli chronickému onemocnění musí dodržovat dietní stravování a jsou v hmotné nouzi, dočkají více peněz. Nově budou moci tito lidé dostávat příspěvek na dietní stravování.

Bez diet byli lidé ohroženi

"Podnětem bylo zásadní stanovisko veřejného ochránce práv," uvedla předkladatelka Alena Páralová z ODS.

Novela zákona, kterou ve středu na své schůzi poslanci odhlasovali, nahradí zákon platný od letošního ledna, kvůli kterému zdravotně postižení lidé nebo lidé chronicky nemocní a závislí na dietním stravování, po šesti měsících dostávali pouze částku ve výši existenčního minima, tedy 2020 korun.

Podle navrhovatelů Zdeňka Škromacha (ČSSD), Aleny Páralové (ODS), Miroslava Opálky (KSČM) a Ludvíka Hovorky (KDU-ČSL) praxe ukázala, že pokles částky na živobytí na úroveň existenčního minima bez možnosti navýšení o částku dietního stravování ohrožoval osoby závislé na takovém stravování na jejich zdraví.

Podle dosud platného zákona museli tito lidé, aby získali další sociální příspěvky, vykonávat alespoň dvacet hodin měsíčně veřejně prospěšnou činnost, což se mnohdy neslučovalo s jejich zdravotním stavem.

Finanční náklady představují 14 milionů korun

I s ohledem na aktuální celkovou situaci na trhu práce a s přihlédnutím k obtížnému zaměstnávání osob se zdravotním postižením, se vypouští sankční opatření vůči osobám, které jsou invalidní ve třetím stupni, ale nepobírají důchod pro tento stupeň.

Ze stejného důvodu neklesne částka na živobytí po šesti měsících pobírání dávek na úroveň existenčního minima ani osobám invalidním ve druhém a prvním stupni.

Finanční náklady představují asi 14 milionů korun a měly by být pokryty ze státního rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí. Zákon by měl být platný od prvního dubna 2010 a týká se asi jednoho tisíce občanů s potřebou dietního stravování.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze