Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Zdeněk Škromach: Kurzarbeit po česku? Nevyřeší zhola nic!

Zdeněk Škromach: Kurzarbeit po česku? Nevyřeší zhola nic!

Zavedení tzv. kurzarbeit za podpory pouhých 800 mil. korun bude neefektivní. Vláda se snaží skrze evropské dotace populisticky zavést systém, který je v Německu úspěšný, ovšem záleží na podmínkách, za kterých je aplikován!

Proti celkovému konceptu „kurzarbeit“ jakožto systému, kdy se v nepříznivé době na platy zaměstnanců ve firmách skládají zaměstnavatelé s podporou státu, aby nedocházelo k propouštění a navyšování nezaměstnanosti, nelze nic namítat. Proti uvedení konceptu do praxe ministrem práce a sociálních věcí J. Drábkem již bohužel ano.

Vláda rozhodla vyčlenit na tříleté období dotace z EU ve výši 800 mil. Kč, což dle odborných výpočtů při nastavených parametrech maximální podpory (podpory financování zaměstnanců a nákladů na školící programy) bude moci využít přibližně pouze 1 000 zaměstnanců ročně! Vzhledem k momentální míře nezaměstnanosti a jejímu dalšímu hrozícímu nárůstu jde o zanedbatelnou částku. A národohospodářsky se tím nevyřeší zhola nic.

Jedná se tak o další z neefektivních kroků současného MPSV, kterými se naoko snaží ministr Drábek proklamovat svou bohulibou činnost, aby jak se říká „vlk se nažral a koza zůstala celá“. Proč jinak by ministr Drábek současně zcela zdecimoval investice do aktivní politiky zaměstnanosti. Navíc pakliže se zavede v Česku kurzarbeit nenárokový, otevírá to vrátka pouze dalšímu korupčnímu potenciálu.

ČSSD koncept kurzarbeit podporuje a věří, že by i v českém prostředí mohl prospět za podpory zaměstnavatelů i odborů. Plánované provedení vládou P. Nečase a ministra J. Drábka však odmítá!

Zdeněk Škromach
Místopředseda ČSSD a Senátu P ČR

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze