Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Zavadil: Ať si prezident Sobotkovy ministry pohlídá

Zavadil: Ať si prezident Sobotkovy ministry pohlídá

Bývalý odborářský boss a poslanec za ČSSD Jaroslav Zavadil v rozhovoru pro server Lidovky.cz naznačil, že Miloš Zeman nakonec šéfa ČSSD jmenuje premiérem. Jak to bude s jednotlivými ministry Sobotkovy vlády však neodtajnil, ačkoli se jako hradní poradce s prezidentem pravidelně potkává.

Lidovky.cz: Máte od prezidenta signály, jak se staví k navrhované vládě Bohuslava Sobotky a jednotlivým ministrům?

Ano, mluvil jsem s ním asi před 14 dny a budu s ním mluvit v sobotu. O čem, neřeknu. Mám na věc svůj názor. Předpokládám, že média trošičku přehánějí. A že se nakonec ukáže, že to bude jinak.

Lidovky.cz: Prezidenta znáte dlouho. Zkazky o tom, že by nemusel Sobotku ani jmenovat premiérem, jsou podle vás úplně mimo?

Je to hysterie médií, která se mnohdy opakuje i v jiných kauzách. Tyto hysterické kecy nemám rád. Naopak si rád počkám na to, jak to skutečně dopadne. Předpokládám, že co se týká jmenování pana premiéra, nebude tomu vůbec nic bránit. Některá média jsou až hystericky naladěná a vytvářejí atmosféru, která se nedomnívám, že by tu až byla.

Lidovky.cz: A co jednotlivá jména ministerských kandidátů? Že s některými jmény má pan prezident problém, přiznali po společném obědě i předsedové Senátu a Poslanecké sněmovny...

Samozřejmě, debata o těchto věcech je přirozená. Je legitimní. Řeknu svůj názor: Kdybych byl na místě pana prezidenta, se zvednutým prstem bych s těmi lidmi souhlasil. Nakonec je to zodpovědnost premiéra, který vládu navrhl. A prezident by podle mého názoru měl dělat to, co se od něj očekává. Tedy vládu schválit. Pokud má ale o některých ministrech pochybnosti, tak bych si je z pozice prezidenta pohlídal. Jsem přesvědčen, že situace je teď taková, že by se celá záležitost měla zklidnit. Nová vláda by měla nastoupit co nejdříve, aby začala řešit problémy. Při vší úctě k tomu, že jsou tu nesrovnalosti a figury, o kterých má pan prezident určité pochybnosti. Nechal bych tomu vývoj, pak se ukáže. Pokud bude mít pan prezident pravdu, myslím, že ani pan Sobotka není natolik zatvrzelý, aby potom nedělal určité změny. Pokud se prokáže, že ti lidé nejsou na svém místě. To ukáže čas. Teď bych každému doporučoval, aby se udělalo vše pro to, aby se nová vláda ustavila.

Lidovky.cz: Vy s prezidentem mluvíte. Má i pan předseda Sobotka zájem dozvědět se vaším prostřednictvím něco navíc?

Samozřejmě, že i s panem Sobotkou o těchto věcech hovořím. Tečka.

Jan Kálal

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze