Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Záštitu nad 60. ročníkem „Podluží v písni a tanci“ převzal místopředseda Senátu Zdeněk Škromach

Záštitu nad 60. ročníkem „Podluží v písni a tanci“ převzal místopředseda Senátu Zdeněk Škromach

Jubilejní Písně a tance Podluží v Tvrdonicích

7. - 9. června 2013, Tvrdonice, Jihomoravský kraj

Podluží v písni a tanci Tvrdonice

Zveme vás na jižní Moravu na jednu z nejstarších folklorních přehlídek v České republice, letos jubilejní 60. ročník národopisných slavností „PODLUŽÍ V PÍSNI A TANCI“. V krásném přírodním areálu obce Tvrdonice vystoupí od pátku do neděle 7.-9. června stovky účinkujících z folklorních souborů, dechových hudeb, cimbálových muzik, sólových zpěváků, tanečníků a hudebníků.

První návštěvníky uvítají v pátek večer dechové hudby a kapely ze Slovácka, Slovenska a Rakouska. V sobotu od rána začíná řemeslný jarmark a odpoledne se divákům představí dětské soubory z regionu, Čech, Polska a Rumunska. Mladí zpěváci a tanečníci Podluží se v podvečer utkají v soutěži ve zpěvu a tanci. Vrcholnou událostí je pokaždé soutěž o titul Stárek Podluží, v níž svobodní muži regionu předvedou své umění v tancích hošije, vrtěná a verbuňk, přičemž vítěz verbuňku postupuje do soutěže „O nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku“ na MFF ve Strážnici. Absolutní vítěz ve zpěvu a tanci pak nese čestný titul „Stárek Podluží“ až do dalšího festivalu. Sobotní večer zakončí pořad, věnovaný výročí slavností, v němž vystoupí známí představitelé podlužáckého folkloru, ženské a mužské sbory, sólisté a muziky.

 Stejně programově pestrá bude i festivalová neděle. Na tvrdonické náměstí Míru se dopoledne sjede přespolní chasa na vozech tažených koňmi, odtud se vydá slavnostní průvod účinkujících s tancem a muzikou do amfiteátru, kde následuje galaprogram regionálních souborů i hostů festivalu. V programu festivalu vystoupí i známý hudebník Felix Slováček.

Po všechny dny je připravena bohatá nabídka občerstvení, krajových specialit a ochutnávka místních vín.

Národopisné slavnosti „Podluží v písni a tanci“ jsou vyvrcholením folklorního dění v regionu, který dodnes uchovává živé lidové zvyky a tradice. Podívat se na krásné podlužácké kroje a tance, poslechnout si skvělou muziku, ochutnat vynikající místní vína a krajovou kuchyni přichází každým rokem tisíce návštěvníků z širokého okolí i nedalekého Slovenska a Rakouska.

Záštitu nad 60. ročníkem „Podluží v písni a tanci“ převzali místopředseda Senátu Parlamentu ČR Zdeněk Škromach, ředitel Českého rozhlasu Brno Ludvík Němec, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Husák a předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica. Festival se koná v rámci oslav Českého rozhlasu 90. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání u nás.

Pořádají obec Tvrdonice, Slovácký Podlužácký krůžek Tvrdonice a Folklorní sdružení ČR s finanční podporou Jihomoravského kraje, pořádajících obcí a sponzorů z řad regionálních firem. Hlavní partner: nadace ČEZ. Mediální partneři: Český rozhlas, ČT studio Brno, Mediatel, Televize NOE, Radio Proglas, Dětská tisková agentura, www.borovice.cz, časopis FOLKLOR, Literární noviny, Rádio Jih, týdeníky Moravský jih, Břeclavsko, Nový život, Břeclavský deník.

Tvrdonice Podluží v písni a tanci

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze