Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Zamezme chudobě samoživitelů s dětmi, tak i dětí samotných

Zamezme chudobě samoživitelů s dětmi, tak i dětí samotných

Zdeněk Škromach odpovídá na dotaz z portálu ParlamentníListy.cz

Dotaz od: Lejčková

Zálohované výživné bylo již v minulosti zavedeno, pro nevym ahatelnost bylo zrušeno a peníze nikdy nebyly vráceny do státního rozpočtu. Proč se o toto pokoušíte znovu? Proč jste tuto skutečnost v pořadu paní Jílkové nepřiznal? Máte špatnou paměť nebo to byl záměr? Byla jsem až do mého odchodu do důchodu vedoucí sociálního odboru, za vedení ministerstva Vámi bylo zavedeno plno špatných a demotivujících zákonů, vyhlášek a nařízení, které jsme museli dodržovat, na naše připomínky nikdo nereagoval. Proč se raději neangažujete jinde?

Odpověď:

Vážená paní Lejčková,

za svými rozhodnutími na ministerstvu si stojím a musím připomenout, že za mého působení došlo k systémovým změnám, které jednoznačně přispěly ke konsolidaci efektivního sociálního systému v našem státě. Instituty suplující zálohované výživné byly v našem právním systému postupně oslabovány, až po roce 2006 byly zrušeny zcela, a to je proti přesvědčení sociální demokracie.

V otázce zálohového výživného nejde o vymahatelnost, ale o sociální situaci některých dětí. Toto výživné nemá být paušálně hrazeno za všechny, ale má být dle návrhu MPSV řešením v rámci sociálního zabezpečení, abychom zamezili chudobě samoživitelů s dětmi, a tak dětí samotných. Domnívám se, že to aby děti neměly na jídlo, je v 21. století vprostřed Evropy nepřijatelné.

Hezký den

Zdeněk Škromach

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze