Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Zaměstnanci by měli více dbát o svá práva skrze odbory

Zaměstnanci by měli více dbát o svá práva skrze odbory

Zdeněk Škromach odpovídá na dotaz z portálu ParlamentníListy.cz

Dotaz od MichaelaW:

Dobrý den, domnívám se, že v pracovním právu nejsou dostatečně zakotveny povinnosti zaměstnavatelů vůči pracujícím, takže zaměstnavatel může pracovníkovi odmítnout vystavit písemnou smlouvu a tak mu může odepřít i minimální mzdu. Je nespravedlivé, že u nás existují pracovní agentury, které berou poplatky od brigádníků i od státu. Že platy brigádníků jsou o třetinu i polovinu nižší než u pracovníků s běžnou pracovní smlouvou a že pro brigádníky není možnost jakéhokoli dovolání kvůli výpovědi bez udání důvodu. Navíc i systém registrace nezaměstnaných je velice nepružný. Je nutno se vždy registrovat na ÚP v místě trvalého. bydliště i když je to na druhém konci republiky?

Pravicový politici často zdůrazňovali nutnost cestovat za prací. Jak a za co to realizovat? V naší zemi je mnoho důvodu, proč většina lidí žije v obavách, bez sebeúcty a bez víry v budoucnost. Připomínám, že celková sociální nejistota se promítá i do mezilidských a rodinných vztahů již několik let. Pokusíte se o změnit alespoň něco?

Odpověď:

Vážená paní  Michaelo,

jednoznačně vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli a právní  postavení zaměstnanců není dobré a z velké části plyne ze změny zákoníku práce exministra Drábka. Nelze však očekávat, že vše se dá napravit  pouze zákonem. Domnívám se, že by čeští zaměstnanci měli více dbát o svá práva skrze odbory a pozice odborů by měla u nás posílit. Podívejme se, jak to funguje například v sousedním Německu. Čeští občané by měli více být v demokratickém státě aktivní, počínaje občanskou aktivitou,  aktivním zapojením do politických stran i odborů. Samozřejmě  předpokládám, že se současná koaliční vláda bude držet svého  programového prohlášení a bude usilovat o zlepšení společenské situace a zaměstnanosti v ČR.

Hezký den, Zdeněk Škromach

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze