Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Zachování výše invalidního důchodu při změně stupně invalidity

Zachování výše invalidního důchodu při změně stupně invalidity

Zdeněk Škromach odpovídá na dotaz z portálu ParlamentníListy.cz

Dotaz od: Miloslava Češka

Dobrý den pane poslanče.

Jsem ročník 1951 a od 15.12.2005 jsem v částečném invalidním důchod.(ODŮVODNĚNÍ...částečně invalidní,neboť z důvodu dlouhodobě nepříznívého zdravotního stavu poklesla Vaše schopnost soustavné výdělečné činnosti pouze o 50%)Na dnešní den to je 22.2.2010 jsem byl pozván (po 3 letech)na OSSZ Břeclav.Posudková lékařka po předložení nových lekařských pozudků mne (nedošlo k zlepšení zdravotního stavu)přeřadila na stupeň 1.Přitom podle zákona č.306/2008Sb se píše. Pokud byl před 1.lednem 2010 přiznán částečný invalidní důchod a při kontrolní lékařské prohlídce konané po roce 2009je zjištěn takový stupeň invalidity,který by mněl za následek snížení výše invalidního důchodu,náleží invalidní důchod v dosavadní výši.Zajímá mne zda posudková lékařka postupovala správně.

Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

Miloslav Češka, Hustopeče u Brna

Odpověď:

Dobrý den, pane Češko,

máte pravdu, pokud jde o ustanovení zákona, které se týká zachování výše invalidního důchodu při změně stupně invalidity. V přechodných ustanoveních (čl. II bod 8) k zákonu č. 306/2008 Sb. se uvádí: "Částečný invalidní důchod, na který vznikl nárok před 1. lednem 2010, s výjimkou částečného invalidního důchodu uvedeného v bodě 9, se ve výši, v jaké náležel ke dni 31. prosince 2009, považuje od 1. ledna 2010 za invalidní důchod pro invaliditu druhého stupně, byl-li důvodem částečné invalidity pokles schopnosti soustavné výdělečné činnosti nejméně o 50 %, a za invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně v ostatních případech."

Uvedené ustanovení však platí tehdy, pokud není na základě kontrolní lékařské prohlídky konané po 31. prosinci 2009 stanoven jiný stupeň invalidity a vydáno rozhodnutí o invalidním důchodu pro jiný stupeň invalidity. Ani v takovém případě se však citované ustanovení nemůže uplatnit pro změnu výše důchodu.

Nemohu však posoudit, zda správně postupovala posudková lékařka, neboť jde o hodnocení Vašeho zdravotního stavu, nikoli o samotné zjištění správné výše Vašeho důchodu.

Hezký den

Zdeněk Škromach

 

 

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze