Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Vysoké romské důchody zvedly ze židle Škromacha. Už podruhé

Vysoké romské důchody zvedly ze židle Škromacha. Už podruhé

Ne všemu, co se na internetu objeví, se dá věřit. A to i když se to tváří sebevíc důvěryhodně. Jedná se o základní poučku, kterou stále dokola přeříkávají lidé, kteří se internetem zabývají. A na kterou stále celá řada běžných internetových uživatelů zapomíná

Když vám někdo vypráví historku z černé sanitky, která se zaručeně stala kamarádovi jeho kamaráda a kterou vy sami slyšíte už od třetího člověka, těžko byste té historce přikládali nějaký význam. Když se však k internetovému uživateli dostane nějaký spam, který se tváří, jako že je z důvěryhodného zdroje (ideálně nějaké té státní instituce), tak je člověk schopen uvěřit i sebevětšímu nesmyslu.

Lidem často chybí soudnost, stýská si Škromach

A to je právě případ spamu (nevyžádané pošty/odkazu, který se šíří napříč internetem mezi jeho uživateli) o tom, kterak Romové trvale žijící na sociálních dávkách budou dostávat důchody vypočtené z průměrné mzdy 24 000 Kč měsíčně, aniž by kdy museli pracovat.

S tímto spamem se setkal i stínový ministr práce a sociálních věcí za sociální demokracii Zdeněk Škromach. Již před rokem se k němu dostalo vyjádření se zfalšovanou hlavičkou ministerstva práce a sociálních věcí, kde se psalo o tom, že Romům je vypočítáván důchod z průměrné mzdy. Místopředseda ČSSD se tak obrátil na tehdejšího ministra zmíněného resortu Petra Šimerku, aby informace prověřil. Krátce nato vydalo ministerstvo práce a sociálních věcí tiskovou zprávu, kde popírá obsah onoho spamu a vysvětluje, jak se věci skutečně mají.

Zřejmě zbytečně. Text o zvýhodňování Romů a nezaměstnaných oproti pracujícím koluje dál internetem. „Je to otázka soudnosti, čemu jsou ochotní lidé uvěřit," říká pro ParlamentníListy.cz Škromach, „Na důchod vzniká nárok až po 35 odpracovaných letech, takže už z logiky toho textu vyplývá, že je to nesmysl."


Příklad spamu šířícího se internetem


Úřady práce se zlatými řetězy rozhodně neblýskají

Škromach sám zná takových mailů a falešných údajů celou řadu. „Neznám přitom žádný zákon, který by u nás byl konstruován speciálně pro nějakou etnickou skupinu," podotýká senátor. „Na základě výjimek, jako že si někde sociální dávky vyzvedl Rom ověšený zlatými řetězy, se vytváří zkreslené obecné povědomí o tom, že je náš sociální systém přebujelý a že se na něm dá profitovat. Kdo na tomto systému byl někdy závislý, ví, že tomu tak není. Ví, že na úřady práce lidi ověšení zlatými řetězy určitě nechodí," vysvětluje Škromach.

A pro ParlametníListy.cz dodává: „Problém je především ten, že takovéto spamy, historky a mýty zasévají mezi lidi nesnášenlivost. Paradoxně nejvíc se touhle nesnášenlivostí vyznačují ti, kteří se mohou snadno stát na sociálním systému závislí."

Autor: Matěj Pálka

Zdroj: Parlamentnílisty.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze