Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Výrok Válkové? Skandální vyjádření od členky naší vlády!

Výrok Válkové? Skandální vyjádření od členky naší vlády!

Ministryně spravedlnosti z ANO Helena Válková dle serveru Echo24.cz řekla, že o odsunu Němců z Československa po druhé světové válce si myslí to nejhorší.  Její prohlášení vyvolalo bouřlivé nesouhlasné reakce napříč politickým spektrem.

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co říkají na její prohlášení a zda s ním souhlasí. Vyjádření Válkové vyvolalo mnoho velmi negativních reakcí. Někteří politici si myslí, že je to na rezignaci, neboť takto urazila a pošpinila památku statisíců Čechů zavražděných Němci a obětí holokaustu a že tím relativizovala zločiny nacismu. Mnozí nevěřili, že něco takového vůbec mohla říci.

„Je to skandální vyjádření od členky naší vlády," reagoval stručně místopředseda Senátu Zdeněk Škromach.

„Nevěřím, že by ministryně spravedlnosti ČR opravdu bagatelizovala válečné útrapy našich lidé v letech nacistické okupace, statisíce popravených, umučených či vězněných žen, mužů i dětí. Pokud skutečně řekla, že se v protektorátu zase tolik nestalo, je to minimálně na její okamžitou veřejnou omluvu obětem nacistů i jejich pozůstalým a všem odbojářům,“ myslí si poslanec ČSSD Michal Hašek.

„Mou první reakcí na slova paní ministryně ANO Válkové bylo, že se mi zvedl krevní tlak. Pan Babiš by měl lépe vybírat své lidi. A takovýchto se co nejrychleji zbavit. Už z úcty k více jak tři sta tisícům obětí z našeho národa za druhé světové války,“ zlobí se poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

„Nemohu uvěřit, že toto prohlásila ministryně spravedlnosti! Asi nebyla při smyslech,“ myslí si poslankyně ČSSD Marie Benešová.

„Je mi líto, ale nesouhlasím s ní. A nejen v tomto. Jinak jsem vůbec netušil, kolik toho paní ministryně už pamatuje. Též díky jejím dosavadním vystoupením ve sněmovně cítím povinnost vyzvat všechny, kteří se posmívali exministryni Hanákové, k omluvě. V rámci spravedlnosti. Takže bychom měli Sudety vrátit Říši? Asi to někdo chce. Ostatně když pan Kalousek nepovažuje odtržení Kosova za porušení celistvosti Srbska. Jen ten Krym mu strašně vadí. Zvláštní, ne?“ řekl poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

„Dlouhodobě zastávám názor, že historie by měla být primárně tématem pro historiky, nikoli pro politiky. Výrok paní ministryně je pro mě potvrzením správnosti tohoto názoru,“ reagoval předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček z ČSSD.

„Hrůzy války zůstávají hrůzami války, ať jsou ´velké´, nebo ´malé´. Chápu ale vyjádření paní ministryně tak, že třeba ve srovnání s taktikou spálené země třeba na Ukrajině naše území dopadlo lépe. Neměli bychom zapomínat našich obětí, ale zároveň se dívat do budoucnosti v duchu evropské spolupráce,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Váňa.

Antonín Seďa uvedl, že s Válkovou nesouhlasí: „Jsem přesvědčen, že historické události mají hodnotit historici, ne politici. Vyhnání sudetských Němců byla přes všechny nezpochybnitelné excesy reakce Čechů na jejich jednání před a po okupaci Československa.“

Celý článek čtěte na portálu ParlamentníListy.cz.

 

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze