Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Vyjádříme vládě důvěru a pak ji budeme kritizovat

Vyjádříme vládě důvěru a pak ji budeme kritizovat

V ČSSD se schyluje k zásadnímu souboji mezi příznivci prezidenta Miloše Zemana a předsedou partaje Bohuslavem Sobotkou. Na opačné konce barikády se oba tábory dostaly kvůli úřednickému kabinetu Jiřího Rusnoka, který Sobotka podpořit nechce, ale jeho oponent Michal Hašek a tábor Zemanových stoupenců ano. "Pro sociální demokracii je výhodnější vládu Jiřího Rusnoka podpořit, i když ta nakonec projde nebo neprojde," říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ senátor a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Jak podle vás Bohuslav Sobotka jako předseda ČSSD zvládá současnou vládní krizi?

Myslím si, že to nemá jednoduché. V sociální demokracii je jako vždy více názorů na různé způsoby řešení. Předseda v tom musí najít to řešení, které zaručí, aby akční jednota strany zůstala, jako tomu bylo vždy v minulosti.

V sociální demokracii - alespoň podle toho, jaké jsou ohlasy v médiích - sílí hlasy těch, kteří si přejí podpořit vládu Jiřího Rusnoka. Sobotka naopak důvěru Rusnokově vládě vyjádřit nechce. Co se stane, když partaj rozhodne navzdory přání svého předsedy? Co to znamená pro Bohuslava Sobotku?

Já si myslím, že to není proti jeho přání. Pozice Slávka Sobotky se vyvíjí. Myslím si, že se nikdy nevyjádřil, že je proti podpoře Rusnokově vládě. Jen hledal takové řešení, které by respektovalo i ten menšinový názor nepodpořit Rusnokovu vládu. Ne vše je ideální, ale není důvod, aby se řešila otázka předsedy strany.

Sobotka v rozhovoru pro aktuální vydání časopisu TÝDEN jasně řekl, že podle jeho názoru by sociální demokracie neměla vládě Jiřího Rusnoka vyjadřovat důvěru. Poslanci by podle jeho názoru měli odejít ze sněmovny a zdržet se tak hlasování. To by znamenalo, že Rusnok důvěru nezíská, protože nutně potřebuje hlasy ČSSD. Je vůbec možné, aby předseda strany zastával jiné názory, než jeho partaj?

Možné je všechno. I tady se ale názor vyvíjí. Tohle byl jeden z původních návrhů. Já si myslím, že v úterý na jednání poslaneckého klubu předseda nepřijde s návrhem, který by byl v konfliktu s většinovým názorem strany. Myslím si, že najdeme kompromis, který bude přijatelný tak, aby všichni byli vítězové.

Není vůbec jasné, zda Rusnok bude vítěz. Proč tak chcete podpořit vládu, když jí to stejně možná nepomůže? Ani pokud jí ČSSD, KSČM, VV a nezařazený Josef Dobeš důvěru dá, Rusnokovi to pravděpodobně nebude stačit. Proti němu stále stojí 101 poslanců trojkoalice.

Pokud bychom a priori říkali, že vládu nepodpoříme, tak by Rusnok nikdy nemohl získat podporu, i kdyby se našla skupina nespokojených poslanců ve vládní koalici, kteří by tuto vládu chtěli podpořit. Já si myslím, že pokud vládu podpoříme my, tak vláda projde. To je možnost, jak se dostat k předčasným volbám, protože to by mohlo být pro strany bývalé vládní koalice impulsem rozpustit sněmovnu a vyvolat nové volby, aby Rusnokova vláda co nejdříve skončila. To je cíl sociální demokracie - vyvolat předčasné volby.

Nemůžete popřít, že v partaji neprobíhá mezi Michalem Haškem a Bohuslavem Sobotkou boj. Vy patříte do Haškova tábora. Myslíte si, že by partaj měla ještě před volbami zvážit, jestli nesvolat kongres a Sobotku ve funkci buď potvrdit, nebo odvolat? Reprezentuje názor, který nesdílí velká část jeho strany.

Nemyslím si, že bychom se měli ve chvíli, kdy máme před sebou volby na podzim nebo příští rok, vysilovat nějakými vnitrostranickými souboji. V sociální demokracii pánové Hašek i Sobotka reprezentují různé názory, ale to je de facto silou sociální demokracie. Vždy jsme v minulosti našli akční řešení, které stranu sjednotilo.

Jestliže Rusnok důvěru nezíská, bude obhajitelné, aby prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem opět Jiřího Rusnoka?

Ten další postup je takový, že nová vláda by měla třicet dní od jmenování požádat o důvěru ve sněmovně. Takže i to je třeba zvažovat v případě druhého pokusu. Nemá však smysl řešit otázku druhého pokusu, pokud neskončil první.

ČSSD by přijala takový postup prezidenta, pokud by tvrdošíjně trval na svém a přes nesouhlas sněmovny opět jmenoval předsedou vlády někoho, kdo už jednou neuspěl?

Nevím. Momentálně řešíme první pokus. Druhý pokus budeme řešit ve chvíli, kdy první nedopadne.

Jak tipujete, že jednání vaší partaje v úterý dopadne?

Uvidíme, necháme se překvapit. Je to vždy otázka většinového názoru. Tak, jak dopadne hlasování ve vedení strany a na klubu, tak dopadne i hlasování poslanců ČSSD ve sněmovně. To znamená, že budeme hlasovat jednotně.

Jak byste zatočili s těmi, kteří by porušili jednotné hlasování?

Nikdo nebude hlasovat jinak. Takové signály z poslaneckého klubu nejsou. Nic takového nečekám.

Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro aktuální vydání časopisu TÝDEN řekl, že ministři Jan Kohout, František Koníček a ministryně Marie Benešová (všichni tři členové ČSSD s pozastaveným členstvím) nebudou moci v budoucnosti kandidovat za sociální demokracii v žádných volbách. Je správné, aby sociální demokracie členy takhle trestala?

Nic takového jsme nikdy neřešili. Bude to věcí demokratického hlasování. Demokracie se dělá zespoda, ne shora. Záleží na vedení krajských organizací, koho budou chtít na kandidátky do příštích voleb postavit.

Co říkáte na plán Bohuslava Sobotky ujmout se druhého pokusu sestavit vládu?

Nikdy jsem neslyšel, že by ODS nebo TOP 09 ve svém boji o parlamentarismus chtěli podpořit vítěze voleb, aby mohl vládnout. Naopak se domnívám, že tu Miroslava Němcová pořád mává nějakými 101 podpisy, které možná ani nemá. Teď druhý pokus neřešíme.

Budete straně doporučovat, aby Rusnoka podpořila?

Já to říkám od začátku: pro sociální demokracii je to výhodnější pozice, i když vláda projde či nakonec neprojde. Protože občanům a našim voličům pak budeme moci vysvětlit, že jsme tu vládu podpořili, ale ona neprošla nikoliv naší vinou. Jsme zároveň schopni hledat naší pozici vůči Rusnokově vládě, pokud by prošla.

Budete vládu moci kritizovat, když jí vyjádříte důvěru?

Jestli získá důvěru a bude dělat kopance, tak bude třeba být tím kritikem. To není naše vláda. Náš postoj je jednoznačný v tom, abychom všemi prostředky zabránili návratu Nečasovy vlády v jakékoliv podobě.

Ale není to protimluv, nejdřív umožnit vládě, aby vládla a pak ji kritizovat?

Určitě ne. Vždyť z minulosti víme, že jsme byli schopni kritizovat i vlastní vlády sociální demokracie. V tomto ohledu to není žádný problém.

Autor: Karolína Brožová
Zdroj: týden.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze