Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Všichni občané mají vyměřovány důchody podle stejných pravidel stanovených zákonem o důchodovém pojištění

Všichni občané mají vyměřovány důchody podle stejných pravidel stanovených zákonem o důchodovém pojištění

Zdeněk Škromach odpovídá na dotaz čtenáře webu ParlamentníListy.cz

Dotaz od: pana Pospíšila

V posledních dnech byla Česká a Slovenská republika označena vysokou komisařkou OSN pro lidská práva za země, kde dochází k diskriminaci Rómu. K této kritice bych rád uvedl jeden příklad, který tomuto tvrzení odporuje.

Jen takový maličký příklad co se týká starobních důchodů Rómu. Normálně pracující člověk, který vydělává v průměru 15000 Kč měsíčně (a těch je většina) obdrží starobní důchod vypočtený z této částky. Naproti tomu Róm, který celý život nepracoval a žil jenom z různých sociálních dávek, do sociálního systému nevložil ani jednu korunu, obdrží starobní důchod vypočítaný z průměrného platu v ČR a to je vážení spoluobčané 24.000 Kč měsíčně. Tak kdo tady chce mluvit o diskriminaci ???????? Pokud je tady někdo diskriminován, tak je to naše majoritní většina, nikoliv rómská menšina !!!!!!!!! Lékař který odpracoval 4O let práce má důchod 996O KČ

Je to pravda ? Co vy na to ? A pokud je to pravda, co s tím hodláte dělat?

Odpověď:

Vážený pane,

v České republice neexistuje Vámi popisovaná úprava výpočtu starobních důchodů pro Romy, jde jen o fámu, která se bohužel v naší společnosti šíří. Mohu Vás ujistit, že všichni občané mají vyměřovány své důchody podle stejných pravidel stanovených zákonem č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů.

Hezký den

Zdeněk Škromach

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze