Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Vláda opět projedná možnost navýšení plateb státu za zdravotní pojištěnce

Vláda opět projedná možnost navýšení plateb státu za zdravotní pojištěnce

Vláda se v pondělí znovu vrátí k otázce navýšení plateb za státní zdravotní pojištěnce. Minulý týden bod přerušila, protože premiér Jan Fischer chtěl otázku probrat se stranami rodící se koaliční vlády.

S návrhem na navýšení platby přišla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Pokud by vláda její žádost schválila, platby za státní zdravotní pojištěnce, tedy matky na mateřské dovolené, děti, nezaměstnané, studenty a důchodce, by se zvedly od ledna příštího roku. V současnosti stát platí za své pojištěnce 723 korun, nově by to mělo být o 44 korun více.

"Návrh je podán s platností pro rok 2011. Další vývoj zdravotnictví určí reformy, jejichž obsah ministryně nemůže předvídat," řekl již dříve tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Dodal, že toto pondělí návrh prošel poradou ekonomických ministrů, která jej bez výhrad pustila do dalšího kola projednávání.

České zdravotnictví se v současnosti potýká s výpadkem příjmu ze zdravotního pojištění. Kvůli ekonomické krizi totiž klesá výběr pojistného od zaměstnanců. Přitom právě tyto platby jsou stěžejní součásti příjmů zdravotního pojištění. Za jednoho zaměstnance totiž pojišťovna dostane v průměru 2 700 korun, za státního pojištěnce téměř čtyřikrát méně.

Státních pojištěnců je navíc v systému 58 procent a čerpají 80 procent péče.

Zdroj: MEDIAFAX

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze