Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Víte, kde se konaly a co byly „Zliennale”?

Víte, kde se konaly a co byly „Zliennale”?

Zdeněk Škromach, místopředseda Senátu P ČR a Stálá komise Senátu pro sdělovací prostředky 29. května 2013 navštívili 53. Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně.

ZLÍN FILM FESTIVAL patří k nejstaršímu festivalu svého druhu na světě a to, že právě takový druh filmové přehlídky vznikl právě ve Zlíně není vůbec náhoda. Založení tradice pravidelné filmové přehlídky ve Zlíně bylo logickým vyústěním snah zdejších filmařů o prezentaci vlastní tvorby i v domácích podmínkách.

První ročník festivalu v roce 1961 se konal přesně 20 let od uskutečnění jiné zlínské filmové přehlídky, kterou byly Filmové žně (nebo též Zliennale). Ačkoliv se tyto předchůdkyně pozdějších zlínských filmových festivalů konaly ve válečných letech 1940 – 1941, přitahovaly na sebe značnou pozornost diváků i samotných tvůrců.

Filmové žně ozdobila svou přítomností většina hvězd tehdejší mezinárodně úspěšné české a slovenské kinematografie. Hlavní program hostilo zlínské Velké kino s tehdy největším kinosálem ve střední Evropě. Kapacita budovy byla v té době více než 2.500 diváků! Ve Velkém kině se promítá dodnes, pravidelně se v něm koná zahajovací ceremoniál festivalu, stejně jako projekce těch nejnavštěvovanějších snímků.

Fotogalerie

Zlín film festival

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze