Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Většinový systém by patrně vedl k vládě jedné strany

Většinový systém by patrně vedl k vládě jedné strany

ParlamentníListy.cz zjišťovaly, jak by se na změnu volebního systému na většinový dívali politici, a to nejen z ČSSD.

Vlivný poslanec ČSSD a předseda Ústavně právního výboru Jeroným Tejc je přesvědčen, že změna volebního systému život v naší zemi nezlepší: „Nepřinese ani levnější potraviny, ani nezvýší počet pracovních míst. O výsledcích voleb rozhodují voliči svou účastí a podporou jednotlivých uskupení, ne volební systém. Většinový systém by patrně vedl k vládě jedné strany. To nepovažuji v našich podmínkách a po našich zkušenostech za nejlepší řešení. Dlouhodobě naopak potřebujeme větší konsensus."

Poslanec ČSSD Adam Rykala úvahy o většinovém systému úplně nezavrhuje: „Většinově se však dnes volí do Senátu, takže při změnách volebního systému by se mělo uvažovat i o tom, co se Senátem, případně se senátními volbami. Pozitivum bych spatřoval ve větším přiblížení zvoleného poslance s voliči z daného volebního obvodu a větší kontrolu činnosti ´svého´ poslance. Pokud by se tedy poslanci volili v jednomandátových obvodech, každý poslanec by tak musel ve svém obvodě skládat účty ze své činnosti. A to bych přivítal. A věřím, že i veřejnost."  

„Domnívám se, že by se mělo snížit procento pro preferenční hlasy, ale to považuji za dostatečné," reagoval poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

„Se změnou nesouhlasím. Stačila mi přímá volba prezidenta. Stávám se konzervativcem. Tradice jsou prostě tradice a nelze se na ně odvolávat jenom tehdy, když se zrovna někomu hodí. Všichni se tak rádi hlásí k demokracii první republiky, k TGM. Ale pak vše přeorávají. Netvrdím, že volební systém je pro dnešní dobu zrovna ideální. Ale je otázka, zdali selhává systém, nebo partaje, konkrétní lidé. Jenže pořád měnit Ústavu je asi pro někoho snazší než měnit sebe. A to je chyba," argumentuje poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

Celý článek čtěte na portále ParlamentníListy.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze