Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Veřejná služba slaví návrat?

Veřejná služba slaví návrat?

Ze Senátu na návrh skupiny senátorů putuje do Poslanecké sněmovny návrh zákona o hmotné nouzi se záměrem znovuzavedení veřejné služby.

Tento institut byl uveden s účinností od 1. 1. 2009 tehdejším ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem. Jedná se o pravicový konstrukt podlamující fungující systém veřejně prospěšných prací pro občany potýkající se s nezaměstnaností. Namísto toho, abychom usilovali o efektivní využití možnosti veřejně prospěšných prací, které jsou pro obce přínosné a výhodné a navíc přinášejí výdělek a znovuzapojení občanů do pracovního procesu se vším všudy. Pokusíme se resuscitovat veřejnou službu – „drábkovinu" zakázanou samotným nálezem Ústavního soudu ČR v roce 2012.

Samozřejmě, že se zde již nehovoří o povinnosti výkonu veřejné služby bez mzdového ohodnocení, navíc s hrozbou ztráty sociálních dávek. Jedná se však o substituci veřejně prospěšných prací, popř. o přestupný bod mezi nezaměstnaností a veřejně prospěšnými pracemi.

Je cílem našeho sociálního systému vytvářet různé úkroky v cestě za zvyšováním zaměstnanosti, nebo usilujeme o zaměstnanost bez pobírání sociálních dávek? Jak bude míra přivýdělku přínosná pro nezaměstnané? Jedná se o marginálně využívaný prvek, kdy z více jak 350 tisíc nezaměstnaných v roce 2011, kdy ještě nebyla veřejná služba povinná, využilo této možnosti pouze přibližně 16 tisíc nezaměstnaných. Skutečně budou poslanci vládní koalice a ČSSD prosazovat návrhy ODS a TOP 09 z předešlého vládního období?

Ing.  Zdeněk Škromach
Místopředseda Senátu P ČR

 

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze