Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Vedení Senátu na bohoslužbě k výročí 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje

Vedení Senátu na bohoslužbě k výročí 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje

V Mikulčicích u Hodonína vrcholí oslavy výročí 1150 let od příchodu svatého Cyrila a Metoděje ze Soluně. Sobotní bohoslužby se zúčastnil předseda Senátu s manželkou, místopředsedkyně Miluše Horská a místopředseda Zdeněk Škromach.

Více než dvouhodinovou bohoslužbu sloužil nejvyšší představitel pravoslavné církve – konstantinopolský patriarcha Bartoloměj. Pořadatelé připravili podmínky až pro 15 tisíc poutníků z celého světa, v dešti nakonec přímo v místě, kde se v roce 863 usadili bratři Cyril a Metoděj, sledovaly asi dva tisíce lidí.

Dvouhodinový program v češtině, řečtině a církevní slovanštině sledovali také zástupci římskokatolické církve, olomoucký arcibiskup Jan Graubner či kardinál Miloslav Vlk. Právě patriarcha Bartoloměj je hlavním iniciátorem sbližování pravoslavné s římskokatolickou církví, které se rozdělily při schizmatu v roce 1054.

„Dnešní oslava výročí 1150 let od příchodu svatého Cyrila a Metoděje byla důstojnou připomínkou naší významné historické události, kterou snad každý, ať už věřící nebo nevěřící, uznává jako zásadní civilizační mezník formující na dlouhá staletí vývoj našeho a dalších slovanských národů. Jsem rád, že výročí příchodu slovanských věrozvěstů je u nás státním svátkem, neboť se dotýká všech občanů České republiky,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch, který přijal patriarchu Bartoloměje už ve čtvrtek, tedy hned poté, co přicestoval do Česka.

Předseda Milan Štěch spolu s dalšími zástupci Senátu se zúčastní také Národní poutě Velehrad, která bude dalším vrcholem oslav výročí příchodu slovanských věrozvěstů. Hlavní poutní mše svatá je naplánovaná na 5. července, který je zároveň státním svátkem a Dnem slovanských věrozvěstů.

Místopředseda Senátu PČR Zdeněk Škromach, místopředsedkyně Miluše Horská a předseda Milan Štěch

Autor: Senát Parlamentu České republiky

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze