Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Vedení ČSSD drží pohromadě

Vedení ČSSD drží pohromadě

Jsem vždy připraven na to, co bude potřebovat sociální demokracie a je to věcí toho, kdo bude rozhodovat, řekl k možné účasti na případné vládě sociální demokracie místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Vše má svoji posloupnost a v tuto chvíli je cílem rozpuštění sněmovny a vyvolání nových voleb,  řekl pro Prvnizpravy.cz. Podle něj nemá proto cenu řešit otázku podpory úřednické vlády Jiřího Rusnoka řešit. „Hlavním cílem je zabránit návratu znovu k moci trojkoalici ještě v tomto volebním období. To je klíčové,“ zdůraznil s tím, že tomu přizpůsobí ČSSD veškerou svoji strategii.

Další možností je následně vláda ČSSD, pokud v druhém pokusu pověří prezident Miloš Zeman Bohuslava Sobotku jejím sestavením. „Což si myslím, že není vyloučeno. Byť je to poměrně odvážná změna strategie, poměrně v krátkém čase, ale určitě se o ní hovořit,“ konstatoval. Upozornil přitom, že ČSSD má na svůj postup zhruba měsíc, neboť Rusnokova vláda požádá o důvěru sněmovnu v polovině července, ale hlasovat se bude až v polovině srpna.

Místopředseda ČSSD Škromach byl ještě do loňského roku členem stínové vlády. Na otázku zda by v případném druhém pokusu o sestavení menšinové vlády ČSSD usiloval o ministerský post, odpověděl, že o složení vlády vždy rozhoduje premiér. „A člověk může nabídku přijmout nebo nepřijmout, ale nemůže si ji vyžádat. Ale jsem vždy připraven na to, co bude potřebovat sociální demokracie, a je to věcí toho, kdo bude rozhodovat. Zatím není co řešit, protože vládu nesestavujeme,“ odpověděl šalamounsky, ale své angažmá přímo nevyloučil.

Vše může být do čtrnácti dnů jinak

Na poznámku serveru Prvnizpravy.cz, že Věci veřejné a komunisté si počkají na personální obsazení vlády a na jeho programové prohlášení, Škromach připomněl, že vychází z usnesení ústředního výkonného výboru, který rozhodl, že se sociální demokraté účastnit na této vládě nebudou a že ji i nepodpoří. „Ovšemže je to věc situace, jak bude vypadat po hlasování o rozpuštění sněmovny,“ dodal.

„Ono se může vše změnit ve chvíli, kdy ministři opustí své úřady včetně Kalouska a Schwarzenberga, tak to během čtrnácti dní jinak,“ řekl místopředseda ČSSD s tím, že proto nemá nyní smysl spekulovat. Nicméně dodal: „Budeme zvažovat všechny varianty.“ Tedy přímo nevyloučil podporu úřednické vládě, ačkoliv se donedávna špičky sociální demokracie vyjadřovali k Rusnokově kabinetu negativně.

Mynář by měl zklidnit hormony

K přestřelce mezi předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a a hradním kancléřem Vratislavem Mynářem, místopředseda řekl, že jí moc nerozumí. „Pan Mynář by měl zklidnit hormony jako stání úředník, ať už na Hradě nebo kdekoliv. Pozice na kterou byl zvyklý jako předseda strany (SPOZ – pozn. red.) už mu nenáleží. Je to naprosto zbytečné,“ řekl Škromach. Na připomínku serveru Prvnizpravy.cz, že s kritikou Rusnokovy vlády s podezřením, že tam budou dosazováni lidé z SPOZ, přišel nejdříve Bohuslav Sobotka, reagoval místopředseda slovy, že „to vyslovili jednotliví jednotlivci a ne, že by to bylo nějaké stanovisko strany“.

Napjatou situaci okolo přijetím ministerských postů v úřednické vládě třemi sociálními demokraty označil za zbytečný boj a spíše to přikládá osobním animozitám například Jiřího Dienstbiera a Marie Benešové. „Říkal jsem od počátku, že nemá cenu řešit tuto záležitost. Samozřejmě ty lidi tam strana nevysílá, ale na druhé straně nemá smysl jim bránit v účasti ve vládě,“ zdůraznil s tím, že pak by měli zvážit otázku přerušení členství v ČSSD, což nakonec Jan Kohout, František Koníček a Marie Benešová udělali. Podle něj jde o zástupný problém, který odvádí pozornost od klíčového momentu, a to je odstavení od moci vlády Petra Nečase.

V této souvislosti Škromach odmítl, že by na sociální demokracii tak poněkud padala odpovědnost za Rusnokovu vládu. Uvedl, že to by muselo být stranickým rozhodnutím, a zde se jedná o osobní postoj jednotlivců. „Nyní se vtáhnout do jakýchsi údajně vnitrostranických bojů by bylo hloupé naběhli bychom si jen na vidle pravicovým komentátorům z MfD a Lidových novin,“ dodal, byť připustil, že v sociální demokracii jsou různé názory ať už na účast oněch tři lidí v úřednické vládě, tak stejně na další postup. „To ale neznamená, že strana je v rozkolu,“ zdůraznil Škromach s tím, že ti, kteří jsou ve vedení ČSSD, drží pohromadě.

Autor: Jiří Kouda, prvnizpravy.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze