Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Varující trend! ANO bere preference částečně i nám

Varující trend! ANO bere preference částečně i nám

Podle průzkumu STEM by sněmovní volby nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 28,9 procenta hlasů před druhou ČSSD, kterou by volilo 20,5 procenta lidí.

ParlamentníListy.cz oslovily předáky ČSSD, kde vidí příčinu a co dělá ČSSD špatně, že výrazně ztrácí na ANO, a zda ANO nemůže při takovémto trendu v budoucnu nahradit ČSSD na pozici nejsilnější parlamentní strany.

Třetí by dle průzkumu skončila KSČM se 13,3 procenta hlasů, čtvrtou TOP 09 by volilo devět procent Čechů. ODS by získala 7,3 procenta hlasů, lidovci 6,4 procenta a Úsvit pět procent hlasů.

Podle STEM ovlivňuje aktuální volební model fakt, že ANO dokáže od voleb lákat nové příznivce, například ČSSD ale zůstává jen u svých loňských voličů.

ParlamentníListy.cz se dotázaly předních členů sociální demokracie, co říkají tomu, že je ANO takto výrazně předbíhá. Někteří sociální demokraté jsou v klidu, pro některé je to ale velmi varovné znamení.

ANO bere hlasy na pravici, ale i na levici

„ČSSD je na svém. Nepracuje tedy zřejmě špatně, ale nezískává za zřejmě dobrou činnost vlády, na které nyní profituje ANO jako nový subjekt. Podle mého názoru možnost posílení ČSSD sráží neřešení souběhu funkcí a problémy mezi některými členy strany spíše na lokální úrovni,“ uvedla první místopředsedkyně Senátu a místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková.

„ČSSD má největší míru vládní zodpovědnosti, a proto nemůže naskakovat na řadu populistických vyjádření představitelů ANO. Druhým důvodem je jistá míra setrvačnosti podpory tomuto hnutí ze strany široké veřejnosti, o čemž svědčí pokles preferencí ostatních stran. O tom, kdo bude budoucím hegemonem na české politické scéně, rozhodne každodenní práce pro veřejnost a zejména občané ve volbách,“ vysvětluje místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

Podle místopředsedy Senátu Zdeňka Škomacha se jedná o varující trend. „Seskupení ANO se stává hegemonem středopravého spektra. Bere preference a politiky pravicovým stranám TOP 09 a ODS. A částečně i nám,“ upozorňuje senátor.

Článek Ptali jsme se sociálních demokratů, proč je drtí Babiš. A tohle se stalo čtěte na portále ParlamentníListy.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze