Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

V krajích budou velké levicové koalice

V krajích budou velké levicové koalice

Mapa České republiky se po krajských volbách zřejmě zbarví do oranžovo-červena. Sociální demokraté jsou připraveni uzavírat s komunisty velké levicové koalice. Za nízkou volební účast si může sama ČSSD, protože vsadila na špatnou kampaň, říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Zdeněk Škromach.

Jak vidíte průběžné výsledky voleb? Co říkáte na to, že komunisté mají poměrně slušné šance na vítězství v několika krajích?

Samozřejmě, že ten výsledek není dobrý z hlediska volební účasti, která nahrává především komunistům. Těm totiž stačí, když přijde jejich základna a při malé procentuální účasti jim to dá daleko lepší výsledek. Pro nás je to důvod zamyslet se nad tím, proč ta účast našich voličů byla nízká. Samozřejmě to bude mít vliv na sestavování koalic v rámci jednotlivých krajů. Ta struktura se asi hodně změní oproti minulému stavu. Vypadá to na to, že druhou nejsilnější stranou budou komunisti. Mohou tak vznikat levicové velké koalice. Ale uvidíme, jak budou vypadat výsledky lidovců, SPOZ nebo některých dalších menších stran, pokud se do krajského zastupitelstva dostanou.

Předpokládám, že jste jmenoval strany, se kterými je ČSSD připravena koalici utvořit kvůli podobnému programu.

Pro sociální demokracii byla vždy klíčová programová shoda nebo možnost prosadit si svůj program. A samozřejmě pak i ten závazek koaličního partnera. V neposlední řadě je to otázka i konkrétních osob, které na těch krajích jsou schopny spolupracovat. Ty předvolební šarvátky někde ty cestičky uzavřely.

Jak odhadujete volební výsledek? Kolik krajů obhájíte?

Já bych byl rád, kdybychom obhájili všech třináct krajů, ale takové vítězství je velmi složité. Za skutečně dobrý výsledek bych považoval obhájení deseti a více krajů.

Nemyslíte, že sociální demokraté možná zvolili špatnou kampaň, když své voliče příliš neoslovili a nenalákali k urnám?

Tak ukazuje se, že zřejmě bude potřeba přehodnotit volební kampaň i z hlediska oslovitelnosti voličů. Ukazuje se, že pouliční mítinky už tolik netáhnou. Lidé mají rádio, televizi, internet, noviny a podobně. Těch informací je spousta a mnohdy se v nich už lidé nevyznají a nevyhledávají je. Bude potřeba najít jiné způsoby, jak přenášet informace přímo občanům a jak je oslovovat. A vysvětlovat jim demokracii jako takovou - že má smysl chodit k volbám, že to není jen právo, ale i povinnost občana. Aby dokázal určit změny ve společnosti.

A s komunisty jste tedy připraveni jednat?

Pokud to budou vítězové, pak budou na tahu první oni. Je možné, že si na krajích najdou jiného koaličního partnera. Vždycky záleží na konkrétních lidech. Za každou cenu, do každé koalice jít nemusíme.

Autor: Karolina Brožová, Týden.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze