Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Už nedržím stranickou linii, rozhovor pro TÝDEN

Už nedržím stranickou linii, rozhovor pro TÝDEN

Vtipkuje dál, vede debaty o ponožkách do sandálů a o „upgradování” počítačů, působí však trochu sklesle. Bývalý dlouholetý místopředseda ČSSD ZDENĚK ŠKROMACH dává Bohuslavu Sobotkovi čas do letošních podzimních voleb a varuje, že premiérovi může jít po krku i jeho spojenec Jiří Dienstbier. 

Loňský rok skončil pro vaši politickou kariéru zvratem. Po tajné schůzce v Lánech jste se stal spolu s ostatními jejími účastníky terčem kritiky a následně jste rezignoval na funkci místopředsedy ČSSD. Jaké prožíváte období?

Mám teď relativně klidný život, mám čas se věnovat rodině i svému regionu. Po patnácti letech mám volné pátky a nemusím jezdit na jednání grémia ČSSD. Z mého pohledu je to posun a hodnotím to pozitivně.

Uklidnila se situace v Lidovém domě?

Lidový dům se vylidňuje. Velká část aparátu přechází do exekutivních pozic – ať už ministerských, nebo do postů v zázemí. To má svůj význam. Určitá vlivová skupina sociální demokracie získala kontrolu a může realizovat své představy. Otázkou je, jak to dopadne. Já jsem při sestavování vlády očekával, že se v ní objeví třeba Jeroným Tejc nebo Milan Urban. Gesto, že chceme stranu sjednotit. Že se sice kočkujeme, ale jde nám o vyšší zájem. To se nestalo.

Jak jste spokojen s rozdělením křesel ve vládě? ČSSD nemá dopravu, nemá zemědělství ani ministerstvo pro místní rozvoj. To jsou přitom resorty, které do „vašich” krajů posílají peníze.

Vyjednávací tým asi vyjednal, co mohl. Struktura vlády připomíná tu, kterou měl v roce 2002 Vladimír Špidla, s tím rozdílem, že tehdy jsme měli resort financí. Dnes kromě ministerstva průmyslu nemáme žádné hospodářské ministerstvo- Nakonec budeme my vysvětlovat, proč není na důchody, na školství a na zdravotnictví, a naši koaliční partneři budou říkat, že nešetříme. V zásadě budeme vnímáni tak, že chceme rozdávat, ale nemáme na to, a koaliční partneři budou ti dobří, budou stavět dálnice, realizovat ekologické projekty, protože povedou resorty, kde se financuje venkov.

Co s tím uděláte?

Důležité je, aby vláda měla rychle alespoň drobné úspěchy a ukázala, že chce volební program sociální demokracie naplňovat. To bude mít vliv na podzimní komunální a senátní volby. Podstatné také je, aby se na pozice náměstků za sociální demokracii dostali odborníci, kteří si to v Lidovém domě odpracovali.

Takže podle vás ČSSD dala hnutí ANO příliš velkou moc?

To je na premiérovi, aby si s ministrem financí vyjasnil pozice. Z postu premiéra by měl umravnit ministra financí, aby nezneužíval svou pozici a nezvyšoval si popularitu na úkor sociální demokracie. Třeba v sociální oblasti by mohlo dojít ještě tento rok k mimořádné valorizaci penzí, aby se vyrovnal ten Drábkův propad, kdy se důchody navýšily jen o 40 korun. Aby bylo jasné, že to, co jsme slíbili, chceme naplňovat. Na podzim jsou přece komunální volby.

Ale kde se na valorizaci penzí vezmou peníze? Zavést progresivní daně nemůžete, ANO na to nepřistoupí.

No, když to odlehčím, tak očekávám od pana Babiše, že dodá těch 150 miliard korun, které slíbil, že je zajistí lepším výběrem daní. To je sci-fi. Pět miliard? Deset? Budiž. Ale 150 miliard korun, to jsou pohádky. Jedna věc jsou daně a druhá, že příjem státu se může zvýšit růstem ekonomiky. Spoléhám na to, že vláda udělá maximum pro prorůstová opatření. O Českou republiku mají stále zájem někteří investoři. Je potřeba zlepšit infrastrukturu, protože tam, kde nejsou silnice, žádný investor nepřijde. Očekávám, že ANO bude makat, jak slíbilo. Navíc se zvýšením minimální mzdy odvede více peněz státu na daních nebo pojištění. A pokud jde o důchody – v rozpočtu lze najít rezervu několika miliard.

Proč není v programu vlády důchodová reforma? Druhý pilíř rušíte, čím ho nahradíte?

Je potřeba systém stabilizovat. Cesta není ve druhém pilíři, kam přistoupilo jen asi sto tisíc lidí, a dokázalo se tak, že tomu lidé nevěří. Sociální demokracie podporuje systém důchodového připojištění se státním příspěvkem, do kterého může přispívat i zaměstnavatel. Důležité také bude zastropovat odchod do důchodu. Myslím, že maximální hranice je 65 let. Sociální demokracie má návrh i na minimální důchod ve výši 1,2násobku životního minima. Důchodci by tedy nemuseli žádat o doplatek na životní minimum. 

Když vás tak poslouchám, nemrzí vás, že nejste ministrem práce a sociálních věcí a že funkci získala Michaela Marksová Tominová?

Mou prioritou je, aby byly ve vládě také ženy. Nikde není vysoká škola na ministra. Kdo má manažerské schopnosti, měl by si najít výkonné lidi, kteří budou garantovat, že to bude fungovat. Člověk nemusí znát všechno, ale musí mít kolem sebe lidi, kteří tomu rozumí. Já věřím tomu, že Michaela Marksová Tominová uspěje. Protože případný neúspěch vlády bude neúspěchem celé sociální demokracie. 

Fakt, že Sobotka nenabídl pozice ve vládě i svým vnitrostranickým oponentům, jste před chvílí kritizoval. Bylo by z hlediska taktiky lepší, kdyby si premiér usmířil i druhý tábor? 

Velkorysý může být pouze vítěz. Jistě by to byl dobrý signál dovnitř sociální demokracie. 

Na druhou stranu Sobotkovi lidé tvrdí, že krize po lánské schůzce znevýhodnila ČSSD při vyjednávání o vládě. Sobotka neměl zrovna pevnou pozici, když ho část strany vyzvala k rezignaci. 

Myslím, že to neovlivnilo vyjednávání. Vymlouvat se na jiné je ukázkou slabosti. Naopak, předsedovi Slávkovi Sobotkovi se uvolnili ruce, mohl vyjednat vládu, jakou chtěl, a nikdo mu do toho nekecal. Co si vyjednal, to má. Koneckonců to měl být Slávek Sobotka, kdo po volbách zamíří do Lán. Pan prezident mohl použít ústavní zvyklost, kterou zavedl už Václav Havel a napodobil ho Václav Klaus a pověřit sestavením vlády někoho jiného než vítěze voleb. Střet mezi tábory by stejně očekával. Skupina Slávka Sobotky se připravovala na nedobrý výsledek a připravovala výzvu k našemu odchodu z vedení strany stejně. Chtěli to zdůvodnit tím, že za špatný výsledek může názorová nejednotnost.

Jak to víte?

Očekávalo se totiž, že Michal Hašek preferencemi přeskočí Slávka Sobotku. Když jsem viděl demonstranty s transparenty natištěnými v barvách volební kampaně, došlo mi, že se to neodehrálo spontánně (po lánském „puči“ za Sobotku demonstrovaly před Lidovým domem i Pražským hradem desítky lidí, pozn. red.). Ale už nemá smysl se k tomu vracet.

Pořád platí, že jste s Michalem Haškem, Jeronýmem Tejcem a Jiřím Zimolou „spojenci“?

Je potřeba hledat způsob, jak stranu sjednotit s respektem k lidem s jinými názory. Kdybych se neměl bavit s každým, kdo mi podkopl židličku, nemohl bych se bavit s nikým. Nelíbí se mi, jak se pořád řeší, kdo se s kým sešel. Když už se bavíme o těch tajných schůzkách, úplně zapadlo, že se tři dny před volbami Sobotka sešel s komunisty. Byla to tajná schůzka, kterou komunisté odtajnili, nám to uškodilo a jim pomohlo. Nebo se řešilo, že se Sobotka sešel s ředitelem České televize. Nebo kdysi se Jaroslav Zavadil (exšéf odborů, pozn. Red.) sešel s Kalouskem. To je normální. Pokud se spolu politici nebudou bavit, skončí to občanskou válkou jako na Ukrajině.

Vy už jste se sešel se Sobotkou? Řekli jste si: „Co jsme si, to jsme si“?

Mluvili jsme spolu. Pan premiér má spoustu svých starostí, já také. Já mu popřál k důvěře k vládě a premiérství, on mi za to upřímně poděkoval.

S prezidentem Zemanem se scházíte?

Potkali jsme se několikrát, i tady v Senátu, když nás navštívil kvůli volbě ústavních soudců. S panem prezidentem se určitě brzy sejdu, máme si toho hodně co sdělit.

Příští rok bude volební sjezd ČSSD. Sobotka se na něm bude zodpovídat za evropské, senátní a komunální volby v roce 2014, které pro vás nemusí dopadnout dobře. Bude to příležitost vyzvat ho k odchodu?

To by musela být velká krize. Snad se vládě bude dařit. Klíčové pro sjezd budou komunální volby, které se dotýkají většiny členů strany i funkcionářů. Pokud uspějeme, bude sjezd v klidu. 

Kriticky se k Bohuslavu Sobotkovi i k ministru Jiřímu Dienstbierovi stavíte už dlouho dobu. Proč vlastně? 

Já bych to nekomentoval. Jen bych rád zdůraznil, že Sobotka a Dienstbier nezastávají jeden, ale dva mocensko-názorové proudy v sociální demokracii a časem se střetnou. Já mám s nimi rozdílný pohled na to, kam by měla směřovat sociální demokracie. A pak, atmosféra po volbách byla napjatá. Ještě v létě se čekalo 35 procent voličů a za neúspěch jsme označovali výsledek pod 30 procent. Nakonec to bylo ještě mnohem horší. Každý se snažil vinu svalit na toho druhého. Výsledek se nám ale doposud nepodařilo objektivně vyhodnotit a můžeme na to doplatit v následujících volbách. 

Do evropských voleb vás vede nestraník, profesor Jan Keller. Nemáte ve straně vlastní osobnost? 

Nechci to hodnotit. Panu sociologovi přeji úspěch, i když uvidíme, jakým bude politikem. Překvapilo mě odstavení Libora Roučka, je to mistr diplomacie, jako bývalý místopředseda Evropského parlamentu má nadstandardní kontakty. Až se bude hovořit o novém komisaři za Českou republiku, měl by být Libor Rouček mezi kandidáty. 

Ale ministr zahraničí Lubomír Zaorálek mi řekl, že ČSSD si nenárokuje pozici eurokomisaře. Může se stát, že post přenechá hnutí ANO. 

Považoval bych to za chybné. Evropský komisař za Českou republiku by měl být zástupcem nejsilnější politické strany. Sociální demokracie má v Evropě silnou pozici. Zato nevím, kde je zakotveno ANO a kam se přihlásí v Evropském parlamentu.

Přímo vás se žádné volby netýkají, ale výměna třetiny Senátu může způsobit, že příjdete o funkci místopředsedy v horní parlamentní komoře.

O posty můžeme přijít všichni. Teď máme většinu v Senátu, ale na podzim obhajujeme 21 mandátů,. Můžou nastat změny, ale doufám, že stále zůstaneme nejsilnější frakcí. Měli bychom mít předsedu, ale nemusíme mít místopředsedu Senátu. Funkce přicházejí a odcházejí. 

Přemýšlíte, že byste se na sjezdu ČSSD příští rok zase ucházel o post ve vedení strany?

 Já jsem vždy razil zásadu mít jednu stranickou a jednu veřejnou funkci. Jsem senátor. Pokud jde o stranickou funkci, uvidíme. Zatím jsem rád, že mám víc času. Teď se chystám na turné po republice za svými přáteli z Facebooku. Pořád jich mám dost. Jsem připraven sociální demokracii sloužit, ale záleží na poptávce. Nyní jsem rád, že mám ten přepych, že můžu říkat své názory nemusím jako člen grémia držet stranickou linii.

Takže příval kritiky na Facebooku už je pryč? 

Asertivitou se to zvládlo. Přátelé Karla Schwarzenberga a militantní přátelé Jiřího Dienstbiera mě nemohou rozhodit. Ti, kteří jen „ulítli“ a propadli emocím, mě zase žádají o přátelství. Což je někdy složité, protože Facebook počet přátel limituje pěti tisíci. Mám tři tisíce žádostí o přátelství, které nemohu vyřídit. Asi 800 lidí mě na Facebooku „sleduje“. Jsem pozvaný do Brna od lidí, kteří se zabývají chováním na sociálních sítích, na nějaké setkání, protože prý ve svých přednáškách uvádějí jako příklad. Facebook si totiž spravuju sám, nemám žádné indonéské „klikače“, kteří mi zvyšují počet přátel, jako to dělají někteří jiní politici. 

Budete pokračovat i v Hovorech od bazénku?

 Už mám připravený nástup. Narodil se mi vnouček, takže hledám malý bazének. První hovor bude s vnoučkem od jeho bazénku.

A téma? 

Exekutoři a rodiny s dětmi. A samozřejmě něco jako ponožky do sandálů. To jsou věci, které lidi baví a povídají si o tom. I když přijedu na vážná setkání skončíme diskusi u bazénku nebo u ponožek do sandálů. Musím si udělat copyright. Jak té jedné zpěvačce říkají Džambulka a hospoda si to dala do názvu, tak jsem si řekl, že bych si na sluníčkový den a kafíčko (o tom často Škromach píše na Facebooku, pozn. Red) měl také udělat copyright. Jednou jsem napsal do komentáře, že jsem si k Vánocům nadělil hru Battlefield 4, a abych ji mohl hrát, musel jsem si upgradovat počítač a koupit grafickou kartu. A napsal jsem to: „upgrádovat“. A druhý den se na stránkách Alzy objevilo „upgrádujte si svůj počítač“ a ke koupi grafické karty byla hra Battlefield zdarma. Tak jsem si říkal, že bych se zřejmě uživil i v jiné profesi (smích). 

Jednou jste prohlásil, že politik, který nemá ambice, není politik. Tak jaké máte ambice?

Vždycky říkám? Ještě tím prezidentem jsem nebyl (smích).

Autor: Karolina Brožová
Zdroj: TÝDEN.CZ

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze