Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Usiluji, aby zákon garantoval solidní legální jednání exekutorů

Usiluji, aby zákon garantoval solidní legální jednání exekutorů

Zdeněk Škromach odpovídá na dotaz z portálu ParlamentníListy.cz

Dotaz od MichaelaW:

Dobrý den, nevím zda to není jen můj dojem, ale zdá se mi, že se lidé na sociálních sítích stále více radikalizují. Není divu, protože i přes určité změny v politice, které dávají chudším občanům určitou naději, se tu mnoho kauz nedostává z místa. Je dost pomalá vymahatelnost práva, a to v případech lidí příliš chudých a příliš bohatých ovšem ze zcela opačných důvodů.

Bude v dohledné době alespoň navržen zákon o prokázání původu majetku? Zákon, který by zamezil legalizaci trestné činnosti a zákon, který by snížil byrokracii na úřadech? Většina chudších občanů by ráda dosáhla omezení pravomocí exekutorů a z ní plynoucích excesů a patrně i nějaké formy oddlužení nemajetných protože opakované "návštěvy" exekutorů jim znemožňuji trvalejší bydlení - bytní nebo ubytovatelé dlužníky v exekuci vystěhovávají.

Podotýkám, že jde většinou o lidi zcela nemajetné, kteří jsou tak existenčně likvidováni. Nemyslím si navíc, že by tyto praktiky byly běžné i v okolních státech. Prosím, pokusíte se něco změnit?

Odpověď:

Vážená paní Michaelo, mezilidské vztahy a chování lidí na sociálních sítích se skutečně vyhrocuje v důsledku dlouhodobě zhoršující se sociální situace občanů, v důsledku dvou volebních období pravicových vlád Petra Nečase, Miroslava Kalouska, Karla Schwarzenberga a dalších představitelů ODS a TOP 09 a v neposlední řadě i v důsledku mediální interpretace veřejného dění. Před koaliční vládou ČSSD stojí zásadní úkol, a  to je, navrátit občanům důvěru ve stát, v právní systém a opět rozvíjet ekonomiku a společenskou úroveň občanů ČR.

Vláda se ve svém programovém prohlášení zavazuje k vytvoření "zákona o prokázání původu majetku – v odůvodněných a zákonem přesně stanovených případech – umožní správci daně požadovat, aby fyzická osoba prokázala, že její majetek odpovídá příjmům vykázaným v minulosti touto fyzickou osobou ke zdanění („přenesení důkazního břemene“)". V souvislosti s omezením pravomocí exekutorů bych byl opatrnější, dluhy se musí platit a musí zde být někdo, kdo má pravomoci toto naplňovat. Dění, kterého jsme svědky neplyne tolik z pravomocí, avšak ze zlovůle některých exekutorů, často jde o představitele velkých exekutorských úřadů. V tomto jsem podporovatelem územní působnosti exekutorských úřadů, zavedením by došlo k zefektivnění a zároveň k transparentnosti a nutnosti solidního legálního jednání exekutorů v místě jejich působení, kde je každý zná, kde mají své sousedy. Ačkoli zákon o soudních exekutorech a exekuční činnosti zatím nebyl vládou nastíněn, přesto jsem inicioval dotaz na ministryni spravedlnosti a je zde podpora a vůle situaci napravit a zákony novelizovat i napříč politickým spektrem v Poslanecké sněmovně.

Hezký den, Zdeněk Škromach

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze