Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Účty pravice nesmí platit obyčejní lidé

Účty pravice nesmí platit obyčejní lidé

Zřejmě kvůli absenci jakéhokoli rozumného a hlavně uvěřitelného programu straší ODS občany České republiky státním bankrotem. Po fiasku „Smlouvy s voliči", kterou Mirek Topolánek s velkou slávou podepisoval před zraky televizních kamer a na jejímž splnění se přestalo pracovat v okamžiku uzavření volebních místností, se ODS před nadcházejícími volbami rozhodla vsadit na pouhé strašení lidí.

„ČSSD přivede naši zemi k bankrotu", „Česká republika zkrachuje" ,„ČSSD nevyvede zemi z krize,ale naopak ji přivede do dalších dluhů" - to jsou hesla, kterými se rozhodla ODS vyhrát letošní volby. Jaká je ale skutečnost?

Ještě před rokem Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek svorně tvrdili, že naší zemi žádná krize nehrozí. Nyní tou samou krizí zdůvodňují nejhorší schodek veřejných financí v historii naší země ve výši 224miliardy korun. Teď chřestí zbraněmi a jejich jediný recept na hospodářskou krizi je seškrtání veřejných rozpočtů, omezování sociálních dávek, důchodů a podpor v nezaměstnanosti, které vede jen k dalšímu snižování životní úrovně rodin s dětmi a seniorů.

Ti samí pánové zároveň plánují zachovat daňový ráj pro nejbohatší, který Českou republiku stojí každoročně 80 miliard korun, jež nevybere na daních, podpořený takovými programovými „špeky",jako jsou daňové úlevy na pomocnice v domácnosti. Také stále prosazují neprůhledný tendr na likvidaci ekologických škod, za který má stát zaplatit 115 miliard, a církevní restituce za 270 miliard.To je 465 miliard korun, které se tito „hospodáři" rozhodli vyhodit z okna - a navíc v době krize.

Naproti tomu, aby ve státním rozpočtu byly alespoň nějaké peníze, hodlají zpoplatnit léčbu 160 nemocí a výkony lékaře. Také chtějí privatizovat nemocnice, zdravotní pojišťovny nebo důchodový systém, tzv. opt-out. Společně s tím chtějí zavést školné. V rámci úspor pak omezit nebo zrušit stavební spoření .Je samozřejmé, a sociální demokracie si to plně uvědomuje, že je třeba přistoupit ke snižování zadlužování naší země. Zároveň ale, na rozdíl od ODS, jasně říkáme, že náklady na to musí nést hlavně stát, nikoli jeho občané. Nelze jedním dechem říkat lidem, že se musí uskromnit, a na druhé straně rozdávat sta miliardy z veřejných rozpočtů. Nelze říci, že je třeba snížit sociální výdaje státu, a obrat o peníze jen ty nejpotřebnější. To není snižování schodku, ale hašení požáru benzínem. ČSSD nemůže dopustit, aby na krizi dopláceli lidé, kteří ji nezavinili.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze