Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

U příležitosti uctění 590. výročí Žižkovy smrti se v Trocnově sešli tři hejtmani

U příležitosti uctění 590. výročí Žižkovy smrti se v Trocnově sešli tři hejtmani

Hejtman Jan Žižka z Trocnova jako kamenná socha. Starosta dobrovolných hasičů na jihu Čech Václav Žižka převlečený za tohoto husitského hejtmana. A Jiří Zimola, coby současný hejtman Jihočeského kraje. Ti všichni se sešli v sobotu 20. září 2014 v Památníku Jana Žižky z Trocnova na Budějovicku, s nadsázkou řečeno samozřejmě, v rámci uctění 590. výročí úmrtí neporaženého válečníka. Stalo se tak v rámci I. ročníku Trocnovských slavností, které se v Žižkově rodišti konaly.

Návštěvníci, kteří do památníku zavítali, mohli mimo jiné vidět polní bohoslužbu či kladení věnců k Žižkově soše. Věnec z dubového listí, jako vzpomínku na strom, pod kterým se údajně husitský hejtman narodil, zde položil i hejtman Zimola. „Podle počtu návštěvníků soudím, že se první ročník slavností v  ydařil, což mě velice těší,“ uvedl ještě před tím, než se po urovnání stuhy s nápisem Jihočeský kraj před sochou poklonil.

Nechybělo mnoho a areál mohl zaniknout

Zároveň ale Zimola připomněl, že nechybělo mnoho a žádné slavnosti se zde konat nemusely. „Památník Jana Žižky v Trocnově se stal majetkem Jihočeského kraje v roce 2011, když o něj stát přestal jevit zájem. V případě, že by se jej neujala silná veřejnoprávní korporace, by mu hrozilo dramatické zmenšení a možná i likvidace. Zanikla by tak ojedinělá památka, která je důležitým připomenutím významných historických milníků Jihočeského kraje,“ zdůraznil s tím, že areál, který je ve správě Jihočeského muzea, skýtá mimořádné možnosti pro pořádání velkých akcí a bude jistě přínosem pro rozvoj turistického ruchu na jihu Čech.

Starosta hasičů svlékl na chvíli uniformu, převázal si oko a vzal si palcát

Hlavním organizátorem Trocnovských slavností byli dobrovolní hasiči. Jejich starosta Václav Žižka si před kladením věnců svlékl uniformu, navlékl si husitský mundur a s palcátem v ruce usedl na koně. „Je to pro mě velká čest, že se aspoň na chvíli mohu stát tímto husitským bojovníkem,“ řekl.

Prezident: Půjčit hradní hudbu? Není problém, vždyť Žižka byl taky zeman

Význam slavnostních okamžiků podtrhla mimo jiné i účast hudby hradní stráže. Vtipně tuto skutečnost okomentoval prezident Miloš Zeman: „Nemám problém se zapůjčením tohoto tělesa do Trocnova, vždyť Žižka byl taky zeman.“

Zimola pak na závěr popřál všem organizátorům, aby se Trocnovské slavnosti vyvedly i příští rok, který se ponese v duchu krajského projektu Jižní Čechy husitské, vyhlášeného u příležitosti připomenutí 600 let od upálení mistra Jana Husa.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze