Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Tváříme se jako vítězové. To mě štve

Tváříme se jako vítězové. To mě štve

Hejtman Jiří Zimola si za povolební výzvou k rezignaci Sobotky stojí. Se špatným volebním výsledkem se nesmířil.

* LN Jak s měsíčním odstupem hodnotíte způsob, jakým se strana vypořádala se svými rebely?

Myslím si, že se mnoha členům s postupem doby otevírají oči. Vidí, že se sice strana vypořádala s vnitrostranickou opozicí, ale zůstalo to podstatné, co opozice říkala hned hodinu po volbách: že výsledek sociální demokracie neodpovídá tomu, co jsme očekávali. Všichni jsme si přáli silnou vládu pod naším vedením, která by začala tuhle zemi dávat do pořádku. Místo toho máme dvacet a půl procenta hlasů.

* LN Trváte na tom, že měl předseda Sobotka po volbách skončit?

Já stále trvám na tom, co jsem řekl den po uzavření volebních místností na předsednictvu. Že po takovém mizerném a nejhorším volebním výsledku ti, kdo jsou za něj v první řadě odpovědní, by to měli nějakým způsobem reflektovat. A podle mě to byl předseda Sobotka a byl to i šéf volební kampaně Chovanec.

* LN Měli tedy oba rezignovat?

Já jsem na stranické funkce rezignoval. Protože jsem uznal, že naše kampaň nebyla tak dobrá, jako měl třeba Andrej Babiš. To si musíme přiznat. V případě takového výsledku – a tvrdím to stále – by člověk, který má koule, měl reagovat. Místo toho se tváříme jako velcí vítězové. A to mi vadí.

* LN Neúčastníte se vyjednávání. Mrzí vás to?

Je smutné, pokud převáží osobní antipatie a někdo se ani nesnaží přizvat k vyjednávání lidi, kteří tomu rozumí. Velmi v tomto kvituji rozhodnutí klubu ANO, který si zve experty. Je v tom vidět zájem vyjednat co nejvíc. A mrzí mě, že toto se neděje u nás.

* LN Odsunutí vás nebo Michala Haška ale působí z pohledu vedení logicky...

Dobře, jestli je někdo naštvaný na Haška nebo na Zimolu, tak tu máme pořád dalších deset hejtmanů, kteří jsou schopní přispět k věci. Znají zdravotnictví, sociální věci, čerpání evropských peněz. Ale respektuji, že byl zvolen nějaký vyjednávací tým. Jestli si myslí, že ví všechno nejlépe, tak já doufám, že to tak je.

* LN Máte jasno v tom, jak budete hlasovat o možných ústupcích koaličním partnerům?

Uvidím, co se vyjedná. Rozumím tomu, že každé koaliční vládnutí je kompromisní. Ale lidé nás budou volit podle toho, co se nám podařilo prosadit. A jim nevysvětlíte, že jste museli ustoupit ze zásadních a klíčových věcí. Bude pro mě těžké, abych toto akceptoval třeba i jako koaliční poslanec.

* LN Kdy se rozhodnete, zda se vzdáte poslaneckého mandátu, nebo hejtmanství?

Žádný zákon tím, že mám poslanecký mandát i hejtmana, neporušuji. Nemíním být člověkem, který bude pendlovat mezi Českými Budějovicemi a Prahou. Pokud to ale na druhou stranu budu stíhat, můžu samozřejmě držet lhůtu šesti měsíců. A je otázka, jestli do té doby nebude nějaké usnesení, že ta lhůta bude prodloužená.

* LN Změnil byste zpětně své rozhodnutí z konce října?

Mé tehdejší prohlášení bylo o tom, že by měl předseda zvážit rezignaci. Uznávám, že to bylo nešťastně načasované, ale nemění se vůbec nic. Kdybych byl předseda já a nesplnil jsem očekávání svých spolustraníků a voličů, okamžitě bych rezignoval. Beru to jako chlap. Proto to nezkousnu nikdy.

Autor, zdroj: Filip Nachtmann, Lidové noviny

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze