Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Trofej „My třídíme nejlépe 2013" putuje do Kyjova

Trofej  „My třídíme nejlépe 2013" putuje do Kyjova

Stylové trofeje a finanční odměny za důsledné třídění odpadů dnes obdrželo několik jihomoravských obcí a měst. Nejlepší v separaci papíru, plastů, skla a nápojových kartonů byli v Jihomoravském kraji za uplynulý rok obyvatelé Kyjova, Střelic, Perné a Podhradí nad Dyjí.

Ocenění v tradiční soutěži „My třídíme nejlépe 2013" předali představitelům samospráv zástupci autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s., a Jihomoravského kraje. Ceremoniál byl součástí informačních aktivit zaměřených na podporu tříděného sběru odpadu ve městech a obcích v regionu.

„Soutěž obcí je velmi důležitou součástí aktivit na podporu třídění odpadů. Lidé totiž  zjistí, jak jsou na tom ve srovnání s druhými. Díky odměnám jsou pak oceněné obce a města motivovány ke stále lepším výkonům. Ty méně úspěšné se naopak snaží, aby se jim přiblížily," uvedl Jaroslav Parolek, radní Jihomoravského kraje zodpovědný za oblast životního prostředí, který nad letošním ročníkem soutěže „My třídíme nejlépe" převzal záštitu.

Obce a města jsou rozděleny do čtyř kategorií podle počtu obyvatel kvůli spravedlivějšímu hodnocení.

Hlavní soutěž

V kategorii měst nad 10.000 obyvatel zvítězil Kyjov a porazil tak loni „zlaté" Znojmo, které se letos na medailové příčky neprobojovalo. Každý obyvatel Kyjova vytřídil za uplynulý rok v průměru 52,6 kg papíru, plastů, skla a nápojových kartónů. Na stříbrné příčce se umístil Vyškov s výtěžností 47,8 kg a na bronzové skončila Břeclav s výtěžností 37,6 kg.

Mezi městy a obcemi od 2.000 do 10.000 obyvatel si první místo vytřídily Střelice, každý jejich občan separoval v průměru přes 60 kg odpadu. Druhou příčku obsadil v této kategorii loňský vítěz – obec Čejkovice –, které si tak se Střelicemi vyměnily pořadí. Třetí skončil Mikulov. Obyvatelé Čejkovic a Mikulova se mohou pochlubit výtěžností 77,5 kg respektive 59,3 kg.

Na prvním místě v kategorii obcí s počtem obyvatel od 500 do 2.000 se umístila v hlavní soutěži obec Perná s výtěžností 85,3 kg, následovaly obce Těšetice (výtěžnost 54,6 kg) a Tavíkovice (61,2 kg).

V kategorii obcí s méně než pěti sty obyvateli zvítězila obec Podhradí nad Dyjí (188,8 kg), na druhé příčce pak skončily Oslnovice (135,6 kg) následované obcí Onšov (95,1 kg). Všechny
tři nejúspěšnější obce v této kategorii se nacházejí v okrese Znojmo.

Kritériem s největší váhou byla podle pravidel hlavní soutěže právě výtěžnost na jednoho občana. Body mohly obce a města získat například také za dostatečnou dostupnost kontejnerů na třídění pro občany nebo za sběr nápojových kartonů a kovů.

Třídění odpadů je již přirozenou součástí životního stylu obyvatel Jihomoravského kraje. I když kraj nedosahoval v minulosti takových výsledků, jako jiné oblasti naší země, situace se rok od roku zlepšuje, a jižní Morava dosud v třídění úspěšnější kraje dohání. V loňském roce se množství separovaného papíru, plastu, skla, nápojového kartonu a kovů v celém jihomoravském regionu zvýšilo o 6 procent oproti roku 2011, což se povedlo jen čtyřem ze 14 krajů v ČR.

Výsledky soutěže - 4. kategorie - města nad 10.000 obyvatel

Pořadí

Název města

Okres

Počet obyvatel

1.

Město Kyjov

Hodonín

11483

2.

Město Vyškov

Vyškov

21496

3.

Město Břeclav

Břeclav

24925

4.

Město Hodonín

Hodonín

25094

5.

Město Blansko

Blansko

20841

6.

Město Znojmo

Znojmo

33964

7.

Město Veselí nad Moravou

Hodonín

11471

8.

Město Boskovice

Blansko

11446

9.

Město Kuřim

Brno-venkov

10814

10.

Statutární město Brno

Brno-město

378327

Více informací na portálu www.tridime-jihomoravsky.cz.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze