Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Tejc: Americký občan Dienstbier je ve střetu zájmů

Tejc: Americký občan Dienstbier je ve střetu zájmů

Laciní chytrolíni Dienstbier a Stropnický škodí zemi.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD a ministr obrany Martin Stropnický z ANO uvedli, že by rusko-české konsorcium mělo být vyřazeno z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín kvůli tomu, jak se Rusko chová na Krymu a kvůli tomu, že Rusko prý představuje bezpečnostní riziko. Mnoho politiků, včetně koaličních, s nimi nesouhlasí a ostře je zkritizovali.

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si myslí o prohlášení Dienstbiera a Stropnického a zda s nimi souhlasí.  Politici často upozorňují, že kvůli politickým otázkám nelze firmy z tendru vyloučit a Česká republika by tak porušila i pravidla EU. Padlo i upozornění, že Dienstbier je občanem USA a je tak ve střetu zájmů, neboť v tendru je i americko-japonská firma Westinghouse, za níž lobboval americký prezident Barack Obama či ministryně zahraničí USA Hilary Clintonová. Dienstbier sklidil ostrou kritiku i ve své vlastní straně.

„Pánové ministři by se měli seznámit s podmínkami výběrového řízení, které neumožní politické ovlivňování soutěže,“ reagoval předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček z ČSSD.

„Vyjadřují se ministři – herec a právník, kteří nemají hospodářství ve své kompetenci, asi z důvodu laciného populismu. Je to postup, který poškozuje Českou republiku a naše firmy, neboť Temelín jsme si postavili většinou sami. Má snad ukrajinská krize poškodit především poškodit české zájmy kvůli popularitě některých politiků?“ zlobí se senátor ČSSD Jiří Bis.

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa nesouhlasí s tím, aby se míchala politika s ekonomikou: „Směšování politiky s ekonomikou jsme si užili dost a dost před a po sametové revoluci. A protože nechci opakovat stejné chyby, nemohu s pány ministry souhlasit. Naopak souhlasím s panem premiérem, že je potřeba postupovat koordinovaně s našimi partnery z EU a v souladu s národními zájmy.“

„S trochou nadsázky bych vyzval Jiřího Dienstbiera jako amerického občana, který tak může být ve střetu zájmů, aby situaci nekomentoval a neovlivňoval výběrové řízení. Po vyřazení francouzského dodavatele z tendru by po vyřazení ruského zájemce zůstal jen jediný účastník, a to dodavatel z USA. To by samozřejmě mohlo za určité situace vést k tomu, že pro české daňové poplatníky nebude k dispozici nejlevnější řešení. Naopak oceňuji v této věci vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky. Je jasné a objektivní,“ řekl poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

„Nehodlám podobné pseudosilácké výkřiky komentovat. Nemám to ani v popisu práce. Mým úkolem je trojkoalici věrně sloužit a loajálně zvedat ruku dle potřeby či pokynů. Nechť si oba junáky srovná pan premiér sám. Čímž se za toto pojmenování omlouvám skautíkům. Možná by pomohlo jednoho z ministrů vyslat v čele našich houfců do pole, druhého pak za velkou louži do místa narození. Jeden klad u něj tak najdeme – je očividně věrný,“ míní poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

„A co Američani a bombardování bývalé Jugoslávie v devadesátých letech?“ reagoval poslanec ČSSD Jaroslav Krákora.

„Budu stručný. Toto není názor, který by byl v souladu s názorem mým,“ uvedl poslanec ČSSD Václav Klučka.

Podle europoslance ČSSD Libora Roučka je nyní nejdůležitější zklidnit situaci, snížit napětí, začít řešit Krym i spory mezi Ukrajinou mírovými diplomatickými prostředky. „Rozhodnutí o dostavbě Temelína nepadne v příštích týdnech ani měsících. Není tedy prozíravé vylučovat někoho z tendru předem, a to jen na základě momentálních emocí, stejně jako nebylo prozíravé vyloučit z tohoto tendru dalšího potenciálního účastníka, francouzskou firmu Areva. Až dojde čas k rozhodnutí, bude potřeba udělat důkladné zhodnocení a prověření všech účastníků, včetně vyhodnocení možných rizik pro stát,“ vysvětlil Rouček.

„Myslím si, že mluviti stříbro a mlčeti zlato. Oba by si to měli za domácí úkol doma 50krát přeříkat,“ myslí si poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

„To je úplné popření hospodářské soutěže a důvod k arbitráži,“ míní poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„Nemyslím si, že je až tak důležité, co říkají někteří ministři. Důležité je, co říká vláda a hlavně premiér. S vyjádřením premiéra Sobotky na toto téma naprosto souhlasím,“ reagoval poslanec ČSSD František Adámek.

Celý článek čtěte na portále ParlamentníListy.cz.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze