Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Tato vláda neměla vůbec vzniknout!

Tato vláda neměla vůbec vzniknout!

Řeč na 3. schůzi Poslanecké sněmovny PČR, 10. srpna 2010

Vážená paní předsedající, vážený pane premiére, paní poslankyně, páni poslanci, jak tak vidím, dinosauří mláďata jsou hravá a už opustila sněmovnu. Ti dinosauři tady zůstali. A já myslím, že i s panem premiérem už něco pamatujeme. A samozřejmě bychom byli rádi, kdyby se rozhodlo o důvěře či nedůvěře vládě ještě dneska. Proto také jsem měl připraveno poměrně široké a dosti vyčerpávající vystoupení, které by hodnotilo hlavně oblast ministerstva práce, pana ministra Drábka, který je zde v tuto chvíli nepřítomen a kterému píšeme černou tečku.

Zaměřil bych se jenom na několik bodů, které tady víceméně ještě nezazněly, protože ono snad už všechno tady bylo. Hovoří se například o podpoře zaměstnavatelů a podpoře podnikání. A tak nějak se tady vytratilo to, že vlastně vláda připravila jako jeden podpůrný program, že zaměstnavatelé budou o týden déle platit nemocenskou, aniž by - podobně jako tomu bylo za našich vlád a v době, kdy jsme tento zákon připravovali - alespoň určitým způsobem daňově tyto zaměstnavatele zvýhodnila. Takže - přenáší vlastně určitým způsobem zodpovědnost a finanční zátěž na zaměstnavatele.

Na druhé straně musím jednoznačně říci, že zrušení sociálního příplatku je velké barbarství, protože to je dávka, která je určena pro ty nejpotřebnější, pro ty nejchudší. A její zrušení tak, jak je deklarováno, považuji za něco, co skutečně nelze slučovat se sociálně citlivým způsobem. Je to stejné, jako kdybychom chtěli řešit jemnou operaci chirurgickou místo skalpelem motorovou pilou.

Pokud jde o někdy uváděné zneužívání sociálních dávek, chtěl bych tady uvést několik příkladů, které ukazují, že vlastně vůbec ty návrhy nepostihnou ty lidi, kteří by mohli zneužívat a možná že i někdy zneužívají nebo využívají ten sociální systém, ale vlastně postihne ty lidi, kteří poctivě pracují a kteří živí a starají se o svoje rodiny.

Například zrušení porodného fakticky u všech kromě prvního dítěte a do výše příjmu 2,4 násobku životního minima. To je víceméně jednoznačně postihnutí jednak rodin, které mají střední a nižší příjmy, protože to jsou většinou lidé, kteří pracují a poctivě pracují - alespoň někdo v rodině. A za druhé nechápu dost dobře, jak se dá tato dávka zneužívat. Jestliže se ročně narodí asi 100 tisíc dětí, tak jestli by mělo být důvodem to, že možná pár desítek maminek, které se chovají nezodpovědně a dají své dítě do dětského ústavu apod. nebo se ho zřeknou a tak dostanou neoprávněně toto porodné, myslím si, že ve vztahu k těm 99 900 rodin, které takto budou postiženy, to skutečně nemá vůbec žádné opodstatnění.

Rodičovský příspěvek se víceméně zkrátí ze 4 let na 3 roky. To je potřeba, aby vláda řekla jasně, že to je opět další v uvozovkách z prorodinných opatření. Příspěvek na péči u 1. stupně, čili u lidí zdravotně postižených a u lidí starších, bude zkrácen ze 2 tisíc na 800 korun. A tak bychom mohli pokračovat i v dalších návrzích.

Chtěl bych zdůraznit toto: Myslím si, že půl milionu nezaměstnaných nejsou žádní flákači, nejsou to lidé, kteří by hledali, jak žít za sociální dávky. Tito lidé chtějí práci! A pan premiér Nečas a jeho ODS, ale i další říkali, že podpoří přes 170 pracovních příležitostí. V tom programu je ale nenacházím! Ani jedno pracovní místo tady není! Spoléhají na to, že možná zaměstnavatelé nějaká pracovní místa vytvoří. Lidé chtějí mít slušnou práci, chtějí pracovat, chtějí si za práci slušně vydělat! A jestli si někdo myslí, že 8 tis. minimální mzdy, a v regionech, odkud pocházím já, odkud pochází i pan premiér Nečas, ale odkud pochází i další kolegové poslanci a poslankyně, tak tam jednak je vysoká nezaměstnanost na moravsko-slovenském pohraničí od Ostravy až dolů po Břeclav a tam všude lidé čekají na to, že práci získají, mnohdy za nízkou mzdu, ale aspoň nějakou práci.

Opatření, která se tady rýsují - zastavení některých dostaveb rychlostních silnic, železnic apod. v těchto regionech, samozřejmě povedou k tomu, že do těchto regionů žádný pořádný investor či podnikatel nepřijde, naopak se budou stěhovat do okolí, do aglomerací, jako je Praha, kde se ukazuje, že pan ministr dopravy samozřejmě má své priority, protože chce jezdit kolem Prahy po dálnicích apod., a co se děje na Zlínsku, Hodonínsku nebo Břeclavsku ho samozřejmě už tak moc nezajímá!

Stejně tak poměrně velký zásah do práv zaměstnanců je, že člověk, který ztratí zaměstnání a řeší to i ve spolupráci například se zaměstnavatelem formou dohody, nedostane podporu v nezaměstnanosti nebo naopak mu bude snížena. Stejně tak velmi citlivé je snížení odstupného pro mladší lidi, kteří mají kratší dobu zaměstnání, a prodlužování u lidí s delší dobou zaměstnání, ale prodlužování na stávající výši tří měsíčních platů, což samozřejmě bude znamenat ve svém důsledku snahu zaměstnavatelů v mnoha případech se zbavovat zaměstnanců, kteří jsou dlouho v zaměstnání. Ostatně takových mnoho nebude, protože jestliže se má prodloužit možnost řetězení pracovních smluv na dobu určitou až na pět let, pak obzvláště mladé rodiny budou velmi těžko hledat nějakou budoucí existenci, protože každé tři měsíce budou v ohrožení, že pracovní smlouva nebude prodloužena a že o práci, byť mnohdy špatně placenou, přijdou.

To, co je potřeba také zdůraznit a myslím si, že úplně na závěr, že tato opatření, která nabízí vláda jako řešení, a myslím, že z toho nejvíce vyčnívá, když říká: nebudeme zdaňovat ty úspěšné, ty vzdělané! Naopak, zdaníme pracující důchodce! A když si to ještě dočtu úplně do konce, tak je tam, že zdaní pracující důchodce, kteří berou trojnásobek průměrného výdělku - 60 až 70 tis. korun. Kolik takových pracujících důchodců v Česku existuje a kolik toto opatření přinese panu Kalouskovi, který je momentálně o holi a možná by bylo dobré, kdyby o té holi zůstal, tak kolik mu přinese do státního rozpočtu takovéto opatření? Jedno opatření vedle druhého je zaměřeno na rodiny s dětmi, proti rodinám s dětmi, proti zaměstnancům, proti seniorům a v konečné fázi i proti rodinám, kde mají studenty, protože pravda je, že mnohdy student se nemá ani tak, že by bojoval proti školnému, jak tady zaznělo, protože tatík školné prostě zaplatí, a já myslím, že mnohdy to mnohé studenty, kteří píšou na Facebooku - a chtěl bych pozdravit přátele, kteří se tam mnohdy velmi nelibě vyjadřují o současné vládě, ale já jejich názory tady tlumočit v tuto chvíli nebudu, samozřejmě tato opatření, ať už to je školné, ať už to je další zdanění nemocných formou zvyšování poplatků ve zdravotnictví, ať je to zdaňování pracujících důchodců, ať je to snaha dneska zavést poplatek nebo daňovou úpravu tak, abychom se skládali na povodně, a proč ne, na povodně se složme, ale nechápu, proč bychom se měli skládat po stokoruně všichni stejně! Člověk, který bere minimální mzdu 8 tis. korun, stejně tak jako pan Kalousek, který bere přes 100 tis. jako ministr. Já myslím, že spravedlivé je, aby to bylo určité procento ze mzdy. A pak si myslím, že to je v pořádku. Určitě to nikomu neublíží. Možná, že někdo bude mít o něco menší domek, menší bazén a bude jezdit v menším autě, ale to asi nebude tak, že by ho to ohrožovalo existenčně. Ovšem přenesení daňové zátěže, dopadů ekonomické krize a důchodové reformy na ty, kteří celým systémem nejvíce trpí, považuji za něco naprosto nepřijatelného! Proto není možné tuto vládu, která si nedokáže vážit sociálního smíru v této zemi a která vytváří v této zemi napětí mezi sociálními skupinami, nemůžu tuto vládu podpořit a myslím si, že tato vláda vůbec neměla vzniknout!

(Potlesk poslanců ČSSD.)

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze