Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Takhle tady budou dva roky Kalouskovy daně!

Takhle tady budou dva roky Kalouskovy daně!

Místopředseda Senátu za ČSSD Zdeněk Škromach v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz nepřímo kritizoval vyjednavače sociální demokracie, že podle koaličního vyjednávání budou daně, tedy jeden z hlavních programových bodů ČSSD, na dva roky zmrazeny.

„Pokud jde o Kalouska a státní rozpočet, tak platí, že se dělá dlouhodobě a ten se nedá udělat za čtrnáct dní, ani za dva měsíce, takže jde jen o modifikovaný rozpočet Fischerem (ministrem financí – pozn. red.). Staví samozřejmě na daních a pokud by byla dohoda, že se dva roky nebudou daně měnit, tak je celý systém, včetně rozpočtu na rok 2015, bude vycházet z nastavení daní, které zavedl Kalousek," řekl Škromach s důrazem na ono moratorium na daně.

Podle Škromacha je to realita volebního výsledku, který ČSSD dosáhla. „V té sestavě, která je v Poslanecké sněmovně a v poměru, kterou má sociální demokracie je realitou, že zásadní věci, které jsme měli v programu budeme jen těžko prosazovat," uvedl.

„Volební výsledek hodnotím jako neúspěch sociální demokracie," poznamenal s tím, že ČSSD by měla jasně „ říci občanům této země, že s tím, jakou jsme získali podporu ve volbách jsme schopni v povolebním uspořádání prosadit, a to i v některých prioritách, jen některé věci".

„Bylo by trochu nešťastné vyvolávat očekávání, která nenastanou. Tu sílu nám občané ve volbách nedali," uvedl Škromach v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Na otázku serveru Prvnizpravy.cz, zda má cenu uzavírat koalici, v níž strana s nejsilnějším volebním výsledkem prakticky ustupuje od změn daní, církevních restitucí, bývalý stranický místopředseda opatrně řekl, že to nechce hodnotit, neboť nemá dostatek informací. „Informace čtu z veřejných zdrojů, médií a uvidím, co bude prezentováno v koaliční smlouvě a jak se bude reálně vyvíjet situace až se tyto věci budou prohlasovávat v parlamentu," konstatoval.

Škromach se odmítl vracet k situaci těsně po volbách, kdy předsednictvo ČSSD odhlasovalo výzvu předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi, aby na základě mizerného výsledku ve volbách rezignoval na svoji funkci. „Já jsem z toho vyvodil jako místopředseda ČSSD svoji zodpovědnost, i když jsem volby nevedl, ani jsem je neřídil. Je věcí a svědomím každého, jak k tomu postaví," poznamenal  nicméně s tím, že by mělo dojít k hlubokému rozporu volebního výsledku ve vztahu k ČSSD, a také jak postupovat v dalších volbách.

„Myslím, že je to kapitola, která je za námi a čas ukáže, která rozhodnutí byla správná," dodal.

V sobotu bude o koaliční smlouvě a dosavadním vyjednávání jednat ústřední výkonný výbor České strany sociálně demokratické.

(Jiří Kouda, Prvnizpravy.cz)

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze