Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Sudetoněmeckým dnům v Brně říkám jako občan a hejtman NE

Sudetoněmeckým dnům v Brně říkám jako občan a hejtman NE

Michal Hašek via Facebook:

Byl jsem dotázán médii na případné konání Sudetoněmeckých dnů v Brně, vloni o tom mj. hovořili zástupci současného rozpadajícího se vedení města Brna. Žijeme ve svobodné a demokratické zemi, která má svoji historii a tu je třeba připomínat.

Sudetští Němci v roce 1938 v drtivé většině (90%) v květnových volbách podpořili Henleinovu SdP, která byla Hitlerovou pátou kolonou pro rozbití Masarykovy Československé republiky, čest výjimkám statečných německých sociálních a křesťanských demokratů. Mnichovská dohoda v záři 1938 znamenala i na jižní Moravě vyhnání českého obyvatelstva z příhraničí - Breclavska, Mikulovska i Znojemska. Následovala těžká válečná léta, likvidace elity našeho národa-demokratických politiků, učitelů, vojáků, odbojářů. To vše vedlo na konci války k rozhodnuti velmoci i československé vlády o odsunu Němců z Československa. Nebudu zpochybňovat dějiny, ani právní akty prezidenta Beneše, protože vycházely z válečné a poválečné situace.

Nepovažuji za šťastné pořádat Sudetoněmecké dny v Brně, nepodpořím je záštitou hejtmana ani finančně. Naopak,  Jihomoravský kraj dlouhodobě finančně podporuje organizace sdružující naše odbojáře a válečné veterány, finančně jsme zajistili novou expozici Památníku Kounicových kolejí v Brně či nově budované Muzeum internačního tábora Svatobořice-Mistřín, podíleli jsme se i na podpoře vzniku filmu Lidice, na který obdrželi zdarma vstupenku do kina všichni jihomoravští maturanti v roce jeho filmové premiéry.

Proto říkám jako občan i hejtman Sudetoněmeckým dnům v Brně NE.

Buďme pyšní na naše hrdiny - válečné veterány a odbojáře, těm rád pomohu zorganizovat jejich jihomoravské setkání, protože léta běží a oni postupně odcházejí . Věnujme se společné budoucnosti, spolupráci regionů, univerzit a škol, podnikatelů, spolků, sportu či kultury. To dělá už řadu let Jihomoravský kraj ve spolupráci s Dolním Rakouskem, Vídní a nově i s bavorskými Středními Franky.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze