Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Sportovní hry v hrabyňském ústavu

Sportovní hry v hrabyňském ústavu

„Doladili jsme přípravy na volby na ranním grémiu v Lidovém domě. Odpoledne se uvidíme v Hrabyni na sportovních hrách spolu se senátorem Vláďo Plačkem a spoustou dobrých lidí. Hezký den,” status Zdeňka Škromacha na Facebooku.

Sportovní hry v hrabyňském ústavu už podvanácté

Hrabyně – Tradice je už poměrně dost zakořeněná. Ústav sociální péče pro tělesné postižené v Hrabyni pořádá už dvanáctý ročník tzv. sportovních her. Na nich se představí lidé, kterým co se týče zdraví, osud příliš nepřál.

Na každý pád ale žádné litování, žádná špatná nálada. Tohle na sportovní hry tělesně postižených rozhodně nepatří. Už jenom výčet veškerých disciplín zní opravdu zajímavě. Zmiňme například jízdu na elektrickém vozíku, na stejném prostředku se pojede také slalom. Dojde také na hod koulí nebo oštěpem. Nezapomeňme třeba ještě na lukostřelbu či ruské kuželky. Shrnuto do jedné věty: nouze o  zábavu rozhodně nebude.

„Musím potvrdit, že sportovní hry u  nás mají obrovskou tradici. Letos budou možná ještě dvojnásob pompézní, protože jsou spojeny s  oslavami čtyřicátých narozenin našeho zařízení," uvedl ředitel Ústavu sociální péče pro tělesně postižené v  Hrabyni Vladimír Plaček, který je zároveň i  senátorem.

Do Hrabyně se sjíždí z  celé republiky

Sám zažil posledních deset ročníků. Mezi postiženými lidmi je tato akce velice populární. Dokazuje to i  fakt, že se sem sjíždí „celá" republika. „Ve funkci jsem deset let, a nezažil jsem tedy první ročník. Tehdy to ještě nebylo tak velké, dneska je to jiné. Inspirace před lety vzešla z  Kopřivnice, kde se pořádalo něco podobného," vysvětloval Vladimír Plaček a ještě připojil několik postřehů: „Dříve se jednalo jenom o  akci pro naše klienty. Postupně se ovšem začali nabalovat další a další. V  současnosti k  nám přijíždí lidé třeba až ze Zbůchu u  Plzně.”

Pro samotný ústav je velkou devízou i  to, že na sportovní hry dojíždí i  bývalí pacienti. V  Hrabyni se jim dostávalo prvotřídní péče a na místo, kde řada z  nich strávila mnohdy i  značnou část svého života, nemohou zapomenout. „Odhadujeme, že letos bude startovat asi 150  závodníků. Je výborné se potkat s  bývalými pacienty a pohovořit s  nimi o  tom, jak se jim daří. Přece jenom někteří z  nich u  nás v  Hrabyni strávili skutečně dlouhou dobu," mínil ředitel ústavu.

Chybět nebude ani ohňostroj

Ten se sem každým rokem rovněž pokouší dostat i  sportovní persóny Moravskoslezského kraje. V  minulosti sportovní hry tělesně postižených navštívili například hokejisté Vítkovic nebo fotbalisté ostravského Baníku. Z  osobností mimo sport pak tady zahrála třeba kapela Kabát. „Letos to na nějakého zajímavého sportovce nevidím. Chtěli jsme pozvat Petru Kvitovou, ale termín na konci srpna není zrovna ideální. Uvidíme, jak to dopadne. Pozvání přijali mí senátorští kolegové Mirek Antl a Radek Sušil," doplnil Vladimír Plaček.

Sportovní hry se v  areálu hrabyňského ústavu uskuteční v  pátek 30.  srpna. Slavnostní zahájení je naplánováno na 9.  hodinu. Volná zábava s  hudbou a tancem, která bude zakončena ohňostrojem, odstartuje v  18 hodin.

Autor:Petr Dušek, Deník 

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze