Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Škromach varoval Sobotku před střetem, který prý přijde

Škromach varoval Sobotku před střetem, který prý přijde

Místopředseda Senátu a dlouholetá známá tvář ČSSD Zdeněk Škromach poskytl rozhovor magazínu Týden. V něm pohovořil o svém současném „klidnějším" režimu i o budoucnosti ČSSD. V té podle něj může dojít ke střetu mezi nečekanými soupeři.

Současná vláda mu svou strukturou připomíná tu Vladimíra Špidly z roku 2002. „S tím rozdílem, že tehdy jsme měli resort financí," upozorňuje. Dnes ČSSD má z ekonomických resortů jen Ministerstvo průmyslu a obchodu a podle Škromacha na to doplatí. Bude prý muset vysvětlovat, proč není na důchody, školství a zdravotnictví, zatímco koaliční strany jim budou vyčítat, že plýtvají.

„V zásadě budeme vnímáni tak, že chceme rozdávat, ale nemáme na to, a koaliční partneři budou ti dobří, budou stavět silnice, realizovat ekologické projekty, protože povedou resorty, kde se financuje venkov," varuje zkušený praktik.

Premiér Sobotka by se podle něj ale neměl na nic vymlouvat. „Mohl vyjednat vládu, jakou chtěl, nikdo mu do toho nekecal. Co si vyjednal, to má,“ připomněl, že Sobotka při vyjednávání nemusel čelit žádným tlakům od vnitrostranické opozice. Lidé kolem Michala Haška, Jeronýma Tejce a Škromacha samotného byli v té době po neúspěchu „puče“ zcela mimo vlivné stranické funkce.

Proslulá „lánská schůzka“, kdy za Sobotkovými zády zástupci opozičního křídla vyrazili za prezidentem, byla podle Škromacha beztak spíše záminkou. „Střet mezi tábory se očekával. Skupina Slávka Sobotky se připravovala na nedobrý výsledek a připravovala výzvu k našemu odchodu z vedení strany stejně. Chtěli to zdůvodnit tím, že za špatný výsledek může názorová nejednotnost,“ myslí si místopředseda Senátu.

„Když jsem viděl demonstranty s transparenty natištěnými v barvách volební kampaně, došlo mi, že se to neodehrálo spontánně,“ dodává Škromach, který nezastírá, že se kriticky staví nejen k Sobotkovi, ale zejména k ministru bez portfeje Jiřímu Dienstbierovi. Upozorňuje však, že tito dva sociální demokraté rozhodně nereprezentují stejné křídlo.

„Sobotka a Dienstbier nezastávají jeden, ale dva mocensko-názorové proudy v sociální demokracii, a časem se střetnou,“ varuje. Oba podle něj mají výrazně odlišný pohled na to, kam by ČSSD měla směřovat. 

autor: jav, ParlamentníListy.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze