Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Škromach si v boji o Hrad věří. Ať kandidáta vybere celá strana, žádá

Škromach si v boji o Hrad věří. Ať kandidáta vybere celá strana, žádá

Když se o něco ucházíte, tak vždycky věříte, že vyhrajete, říká místopředseda Senátu Zdeněk Škromach ke svým ambicím stát se prezidentem republiky po Miloši Zemanovi. I když loni vypadl z vedení ČSSD, sází na to, že si ho jako kandidáta do přímé volby prezidenta vybere celá členská základna strany.

Proč právě teď, když prezidentská volba má být až v roce 2018, říkáte, že chcete kandidovat na prezidenta a že to berete vážně? Mě trochu překvapilo, že z půlhodinového rozhovoru před sjezdem ČSSD pak televize odvysílala jen tuhle jednu nebo dvě věty, které souvisely s otázkou, proč nekandiduji na místopředsedu strany. A já jsem mluvil o tom, že budu místo toho podporovat ty, kteří mě podporují v tomto mém úsilí. Je to otázka tří let, ale bude mít na to vliv i budoucí vedení sociální demokracie.

Vystoupil jste s tím měsíc a pár dnů před sjezdem ČSSD. Nabízí se tak, že jste na sebe chtěl upozornit před sjezdem... Nebudu na sjezdu kandidovat, je třeba dát šanci mladým, přece jen patnáct let ve vedení strany je poměrně dlouhá doba a je třeba si od toho taky chvíli oddechnout.

Budete podporovat Bohuslava Sobotku na post předsedy strany? Tak je to jediný kandidát. Vzhledem k tomu, že nebudu delegát, nebudu o tom ani hlasovat, nevidím důvod v této chvíli vystupovat nějak proti. Na sjezdu ale samozřejmě bude.

Politika je běh na dlouhou trať a sprinteři brzy skončí

Vždy jste podporoval současného prezidenta Miloše Zemana. Máte snad nějakou informaci, že on se nechystá v příští volbě kandidovat? (směje se) Tak já jsem se k té věci vyjadřoval už loni v létě a jasně jsem se vyjádřil, že kdyby kandidoval Miloš Zeman, bylo by to tříštění sil. Ta doba je ještě daleko, ale je dobré s tou myšlenkou pracovat. Politika je běh na dlouhou trať a sprinteři většinou brzy skončí.

Takže takovou informaci, že Zeman už kandidovat nebude, nemáte? Nemám.

Je celkem známá věc, že jste u současného předsedy Sobotky upadl v nemilost, když jste se loni na podzim, den po volbách, účastnil schůzky několika sociálních demokratů s prezidentem v Lánech, ale Sobotku se vám nepodařilo svrhnout. Vy jste se naopak pozic ve straně vzdali. Předpokládám, že kdybyste měl kandidovat, musela by vás navrhnout sociální demokracie. Nebo byste kandidoval sám za sebe? Doufám, že v sociální demokracii v té době už bude rozhodovat členská základna a nikoli pouze úzké vedení strany. Nakonec ten trend je jasný i v rámci vnitrostranického referenda, které vyjádřilo vůli členské základny, že chce rozhodovat o nominacích. Věřím, že bude rozhodovat členská základna a ne jednotliví funkcionáři. Stejně jako o nominacích na budoucí hejtmany, starosty, primátory, senátory... i na stranické funkce. Bylo by hezké, kdyby předsedu i místopředsedy od příště volili členové strany, nikoli stranické orgány. Věřím, že členská základna si svůj názor vytvoří sama.

Takže proti vůli ČSSD byste jako solitér nekandidoval... Tyhle věci nemá smysl teď řešit. Případ pana Fischera, který to nastartoval příliš brzy a potom upadl před cílovou páskou, je varovný prst, aby se kampaň vedla příliš s velkým předstihem.

Ale kdyby vaši straničtí vybrali někoho jiného než vás, tak do toho nepůjdete? Když se o něco ucházíte, tak vždycky věříte, že vyhrajete. Jít do sportovního utkání, tak do volebních utkání, že budete už dopředu a priori počítat s tím, že neuspějete... Vždycky do toho člověk jde s tím, že chce uspět.

Selfíčka, kafíčka a bazének? Určitě ještě něco vymyslím

Mýlím se, když si myslím, že vaše velká facebooková aktivita, včetně selfíček a kafíček u bazénku, už byla vaše snaha získávat na svoji stranu širší veřejnost s vidinou budoucí prezidentské volby? (směje se) Já myslím, že moje aktivity na internetu jsou dlouhodobé a mezitím proběhlo už několik jiných voleb, ve kterých jsem byl úspěšný - do Senátu, stranické sjezdy, stranické volby... Každý politik by měl být v kontaktu s voliči, i s občany, kteří mají jiný názor, a umět rychle reagovat. K tomu internet a sociální sítě velmi dobře slouží. Jsou to přímé, nekorigované informace.

Takže můžeme počítat s tím, že jak se bude blížit prezidentská volba, budeme těch selfíček, bazénků a kafíček na vašich stránkách vídat víc? Určitě v rámci své kreativity ještě něco vymyslím. Spoléhám na svou intuici, která zatím zaplať pánbůh fungovala dobře.

Pokud někoho urazila selfie z Terezína, omlouvám se

V Terezíně jste si vyfotil selfie na pietní akci k 70. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim a sklidil jste za to od některých lidí kritiku. Myslíte, že to byla chyba, nebo si za tím stojíte? Je zajímavé, že nikde na internetu nebo v novinách jsem nenašel selfie Škromacha na této vzpomínkové akci v Terezíně. Všichni vědí, že fotím při různých příležitostech, navíc tady to bylo, když se přecházelo od jedné akce ke druhé. Nevidím žádný problém, takže to bylo celé trochu uměle vyvoláno.

Na druhou stranu, co by jiní dali za takovou míru prezentace v médiích... Kdo za tím chce vidět něco špatného, tak to vidí. Pokud se tím cítí někdo uražen, tak se mu za to samozřejmě omlouvám. Od dob, kdy existují mobilní telefony, tak při všech akcích a příležitostech lidé fotí. Je otázka, když jiní fotí, je to v pořádku, a když fotí Škromach, dělá se z toho aféra.

Už vám někdo z vysoce postavených lidí v ČSSD, nebo dokonce prezident Zeman, řekl - ano, pane senátore, vaše rozhodnutí kandidovat na Hrad je správné? Zatím je to v rámci takového štengrování. Věřím, že až se začnou objevovat další uchazeči, ta debata bude pokračovat. Je to věc dlouhodobá. Je to třeba brát jako informaci, že s tím počítám a aby s tím také počítali také mí spolustraníci, kteří budou mít ještě dost času o tom přemýšlet.

Autor:  Josef Kopecký, iDNES.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze