Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Škromach problém pojmenoval přesně. Dienstbier diskriminuje většinu a zvýhodňuje menšiny

Škromach problém pojmenoval přesně. Dienstbier diskriminuje většinu a zvýhodňuje menšiny

Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach z ČSSD v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl, že by se ČSSD neměla soustředit na obhajobu menšin typu Romů, homosexuálů a imigrantů, ale měla by bránit své tradiční voliče typu zaměstnanců, drobných živnostníků, rodin s dětmi a podobně. Přílišná tolerance k menšinám a imigrantům dle něho vede k růstu podpory krajní pravice, která odebírá hlasy sociálním demokratům u nás i v Evropě. Imigrace z Afriky je dle něho hrozbou. Co na to říkají ostatní sociální demokraté?

„Začíná převažovat názor, že je potřeba se vrátit ke kořenům, ke klasické sociální demokracii, která bude reprezentovat skupiny, jež nás vždy volily. Tedy zaměstnance, drobné živnostníky, lidi práce, rodiny s dětmi, seniory. Pokud sečtu tyto skupiny a podaří se nám oslovit aspoň polovinu těchto lidí, tak by ČSSD neměla mít do budoucna problém... Pokud se ČSSD soustředí na různé menšiny, bude podporovat pozitivní diskriminaci Romů a bude zavírat oči před tím, že problém v této minoritě existuje, pokud bude ČSSD řešit osvojování dětí pro gaye a lesbičky, tak s tím se volby nevyhrávají,“ řekl ParlamentnímListům.cz Škromach.

A vyjádřil se i k problémům imigrace, etnických menšin a voličským náladám: „Sociální demokracie v rámci Evropy spíše ztrácí a otevírá prostor radikálnějším skupinám. Miloš Zeman kdysi říkal, že jsme převzali voliče bývalých Sládkových republikánů jako zdivočelé sociální demokraty. Tak dnes mám obavu, že jsme tyto lidi ztratili a oni odešli k Okamurovi či k radikálnějším skupinám.“

ParlamentníListy.cz oslovily velké množství politiků ČSSD: Premiéra, ministry, poslance, senátory, hejtmany, europoslance, členy ÚVV, pražské zastupitele s dotazem, co si myslí o Škromachových vyjádřeních. Zdá se ale, že kontroverzní témata zvednutá Škromachem jsou v sociální demokracii tabu, protože odpověděl jenom malý zlomek oslovených zástupců ČSSD.

Témata, která nadnesl Škromach, jsou vlastně opakem toho, co podporuje ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Dienstbier podporuje volební právo pro cizince, pozitivní diskriminaci Romů či adopci dětí homosexuály. Někteří členové ČSSD a politici zvolení za tuto stranu se k tématu přece jen vyjádřili.

„Stále věřím tomu, že naprostá většina členů ČSSD nepodporuje horečné vymýšlení neopodstatněných výhod menšin na úkor většiny. Vedení by si mělo uvědomit ztrátu sympatií i hlasů a růst sociálního napětí, které taková politika nutně přináší. Kolega Škromach problém pojmenoval přesně. Chrlení nápadů na zvýhodňování menšin má zřejmě příslušný ministr v popisu práce a každý další nápad překonává ten předcházející neuvěřitelností a diskriminací většinové populace. S obavami očekávám jeho další nápady,“ zkritizoval ministra pro lidská práva člen senátorského klubu ČSSD Pavel Lebeda.

„Souhlasím s kolegou Škromachem! Jsem na jednání Rady Evropy ve Štrasburku a i na tomto jednání se budeme zabývat příjezdem velkého počtu nelegálních imigrantů do italských pobřežních oblastí. Tento problém přesunu migrantů dál do Evropy by mohl být problémem i České republiky,“ míní místopředsedkyně senátorského klubu ČSSD Eva Richtrová.

„Škromachův názor je mi bližší,“ reagoval stručně poslanec Stanislav Huml.

„Zdeněk Škromach přesně vystihl i můj názor. ČSSD musí ve své politice a programu oslovit především lidi žijící ze mzdy. Politika sociální demokracie musí zásadně prosazovat potřeby zaměstnanců, důchodců stejně jako i malých a středních podnikatelů. ČSSD je strana, která prosazuje funkční stát, nikoli mantru vyrovnaného rozpočtu na úkor veřejných služeb, vzdělání, zdravotnictví a bezpečnosti,“ říká poslanec Jaroslav Foldyna.

Škromach v rozhovoru také mimo jiné souhlasil s myšlenkou, že pro ČSSD existuje víceméně podobné nebezpečí jako ve Francii, kdy řada levicových voličů volila Národní frontu jak kvůli problémům EU a eura, tak i kvůli imigraci, kdy řeči o multikulturalismu a lidských právech obyčejné dělníky neuspokojují, když jim tam imigranti v jejich ulici zapalují auta.

Celý článek čtete na portálu ParlamentníListy.cz.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze