Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Škromach pravici: Vy jste zavedli nucené práce! Radši mlčte!

Škromach pravici: Vy jste zavedli nucené práce! Radši mlčte!

Vlna kritiky zprava se snesla na hlavu sociální demokracie, která zveřejnila svůj volební program a zejména úmysl, že by nezaměstnaní lidé mohli vykonávat pomocné práce v domácnostech. "Vy radši mlčte!" zní odpověď ČSSD.

S kritikou pravice na návrh sociální demokracie nesouhlasí místopředseda ČSSD a bývalý ministr práce a sociálních věcí a nynější senátor Zdeněk Škromach. „O tyto práce je zájem,“ řekl v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz. Podle něj by šlo v zásadě o podporu firem a agentur, které zajišťují tyto práce. „Ty bylo v zásadě možné vykonávat donedávna, dokud je bývalý ministr Drábek nezrušil a nenastolil veřejnou službu, kdy lidé pracovali zadarmo a kdy se prakticky jednalo o nucenou práci bez koruny odměny! Pravice by měla spíše mlčet. Vůbec se divím, že si to dovolí kritizovat!“ reagoval na kritiku pravicových stran.

„Pokud dnes hovoří o otrokářství, tak to byla právě veřejná služba za Drábka,“ řekl rozhořčeně. Podle místopředsedy jde o návrat k možnosti, aby lidé, kteří jsou registrovaní na úřadech práce, si legitimně k podpoře mohli vydělat nějakou korunu navíc. „Aby se jim pomohlo pokrýt náklady na bydlení, na živobytí,“ odůvodnil návrh.

„Žiju v regionu, kde je vysoká nezaměstnanost,“ říká senátor z Hodonínska. „Toto je určitá možnost, jak drobnou práci legalizovat. Dnes lidé potřebují zaplatit nájem, inkaso a dávky jsou tak nízké, že si  je těžko mohou dovolit zaplatit. A nakonec dělají, ale načerno. Je to dobrá forma? Nebo je třeba najít způsob, jak dát lidem šanci legálně si přivydělat?“ klade otázku.

V zásadě by se jednalo o podporu agenturám práce a neziskovkám, které by spolupracovaly s aktivnějšími úřady práce. Jejich aktivní činnost byla de facto ukončena před dvěma lety a staly se z nich jen úřady pro vyplácení dávek, konstatoval místopředseda ČSSD. Lidé by za drobnou práci dostávali poukázky, které by jim následně agentury vyplácely v korunách. „Navíc, tyto projekty byly už zkoušeny pilotně v některých okresech,“ obhajuje návrh Škromach.

Poukázal rovněž na to, že tento návrh je vytržen z kontextu, protože podstata celkového návrhu pracovních příležitostí je v oblasti sociálních služeb, zdravotnictví. „To jsou sektory, kde poptávka po práci bude růst a bude jen otázkou dostatečných prostředků, aby bylo možné tyto práce financovat,“ poznamenal. S tím souvisí i veřejně prospěšné práce, které jsou propláceny přes města a obce. „V minulosti fungovaly a opět za Drábka fakticky přestaly existovat,“ doplnil.

(Jiří Kouda, foto: prvnizpravy.cz)

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze