Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Škromach bojuje za placené první tři dny nemoci, ANO nápad kritizuje

Škromach bojuje za placené první tři dny nemoci, ANO nápad kritizuje

Sociální demokracie se pokouší zvrátit to, že zaměstnanci, kteří stonají, nedostanou v prvních třech dnech nemoci ani korunu. „Důsledky toho, že lidé nemoc přecházejí, jsou dražší, než to, kdyby lidé dostávali nemocenskou v prvních třech dnech,“ řekl senátor Zdeněk Škromach při obhajobě návrhu. Kriticky k návrhu vystoupili senátoři za ANO.

Návrat nemocenské má podporu odborů, zatímco ministr financí Andrej Babiš je k tomu skeptický, stejně jako pravicová opozice, protože by to dopadlo na zaměstnavatele. Stejně jako ČSSD prosazuje vlastní návrh KSČM.

Škromach připomněl kolegům v Senátu, že tzv. karenční dobu, tedy to, že lidí první tři dny nemoci nedostávají nic, zavedla v roce 2008 vláda Mirka Topolánka a zasáhl proti tomu Ústavní soud. Napodruhé to už pravici prošlo, když zároveň snížila odvody firmám. To je podle Škromacha odpověď na otázku, kde mají firmy peníze na proplácení nemocenské i za první tři dny vzít.

Snížení odvodů podle něj firmám ušetřilo asi 10 miliard korun, zatímco to, že platí lidem nemocenskou za čtvrtý až čtrnáctý den, podle něj stojí 4 miliardy.

Kriticky k návrhu ČSSD v Senátu vystoupili senátoři zvolení za hnutí ANO. „Návrh by se měl přepracovat,“ řekl nejprve Peter Koliba zvolený za Babišovo hnutí v Ostravě. Podnikatel Jiří Hlavatý, šéf firmy Juta a senátor za ANO na Trutnovsku, označil nápad předložený senátory ČSSD za nesmyslný. „Jsem strašně moc proti byrokracii,“ kritizoval to, že by na zaměstnavatelích mělo být, aby i v prvních třech dnech hlídali, jestli jejich zaměstnanci na nemocenské nefixlují.

Zatím první tři dny, když marodí, nemají nyní zaměstnanci nic. Od čtvrtého do čtrnáctého dne jim platí nemocenskou zaměstnavatel a až od patnáctého dne přechází povinnost vyplácet nemocenskou na Českou správu sociálního zabezpečení. To, že první tři dny neplatí, vede k tomu, že řada lidí jde radši do práce, i když nejsou úplně zdraví, jen aby nepřišli o peníze. Někteří si na dobu nemoci berou i dovolenou.

Přinese to zátěž pro zaměstnavatele, varovala opoziční ODS

Proti tomu, aby se znovu v prvních třech dnech platila nemocenská, ve středu v Senátu protestovali nejen senátoři ANO, ale i z opoziční ODS. „Přinese to velkou zátěž pro zaměstnavatele,“ řekl na tiskové konferenci senátor Jaroslav Zeman. Dotkne se to jak podnikatelů, tak státu, podotkl. Už to, že čtvrtý až desátý den nemoci proplácí zaměstnavatel, přineslo podle ODS velkou zátěž. „Protože každý zaměstnanec i zaměstnavatel platí sociální a zdravotní pojištění a stát tyto prostředky nevrací,“ uvedl senátor Zeman.

„Pokud se budou zpoplatňovat první tři dny, zaplatí to opět zaměstnavatel, i když v důvodové zprávě je napsáno, že to nebude žádná finanční zátěž pro stát, ani pro kraje, obce a zaměstnavatele. To by se asi jednalo o perpetuum mobile, když všichni dostanou peníze a nikdo to nezaplatí,“ řekl Zeman.

„Možná se chce někdo zalíbit lidem kvůli kandidatuře na prezidenta, protože ten návrh je populistický,“ opřel se do Škromacha senátor za ODS Miloš Vystrčil. Narážel tím na to, že Škromach v předstihu vyhlásil svůj zájem kandidovat po Miloši Zemanovi na příštího prezidenta České republiky.

Premiér návrat nemocenské v prvních třech dnech podporuje

Návrh má podporu předsedy vlády Bohuslava Sobotky. „Domnívám se, že ta dávka by měla být o něco nižší, než je v dalších dnech nemoci, ale v každém případě není v pořádku a není spravedlivé, pokud lidé, kteří jsou zaměstnaní, platí si zdravotní pojištění, v prvních třech dnech nedostanou ani korunu,“ uvedl nedávno premiér. Skeptický k proplácení prvních tří dnů nemoci je ministr financí  Babiš. „Já se k tomu stavím negativně, protože samozřejmě na podnikatelích je už dost velká zátěž,“ uvedl dříve Babiš. (více zde)

I když by změnu musel schválit parlament, podle premiéra bude důležité, aby se odbory shodly se zástupci zaměstnavatelů, na které by návrat proplácení nemocenské v prvních třech dnech dopadl. „Měly by se jim snížit odvody, aby to nepostihlo firmy,“ naznačil Sobotka. Vláda ve své koaliční smlouvě uvedla, že obnoví vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, pokud se na tom dohodne tripartita, tedy pokud na požadavek odborů kývnou i zaměstnavatelé.

V pondělí vláda jednala o podobném návrhu KSČM a zaujala k němu neutrální stanovisko. Komunisté argumentují, že současná pravidla mají nepříznivé dopady zejména na zaměstnance s nízkými příjmy.

Autor, zdroj: Josef Kopecký, iDNES.cz
 

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze