Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

„Školy“ by měl mít i ten, kdo seká trávník

„Školy“ by měl mít i ten, kdo seká trávník

Představy o nájezdech nezaměstnaných bušících na dveře s žádostí o práci jsou podle senátora Zdeňka Škromacha (ČSSD) příliš divoké. Exministr práce v rozhovoru pro server Lidovky.cz hájí plán svého stranického kolegy, který chce těžko zaměstnatelným lidem nabízet práci v domácnostech.

„Myslím, že se tomu věnuje až příliš velká mediální pozornost," říká Škromach k návrhu svého nástupce v pozici stínového ministra práce a sociálních věcí Radka Sklenáka

Lidovky.cz: Podpořil byste projekt brigád v domácnostech pro lidí dlouhodobě registrované na úřadech práce?

Takto postavené to je vytržené z kontextu. Pokud já vím, je to navržené tak, že se jedná o podporu poskytovatelům těchto služeb od úřadů práce. Agentury by zprostředkovávaly práci lidem zaregistrovaným na úřadech jako v minulosti. Exministr Drábek tohle zrušil a zavedl veřejnou službu zadarmo - víceméně takové otroctví. Kdežto tady by to byla možnost přivýdělku pro ty, kteří běžnou práci nezískají.

Lidovky.cz: Takže by vám nevadilo si domů takové pomocníky pozvat?

Není to tak, jak to bývá divoce popisováno, že vám nezaměstnaný člověk zabuší na dveře a chce práci. Tak tomu rozhodně není. Lidé zaneprázdnění, kteří vydělávají dost peněz, si tyto služby běžně najímají. Naprostá většina lidí na takové služby ale nemá.

Lidovky.cz: Ano, ale ptám se na vás.

Je to spíš otázka na organizace, které tyto práce nabízejí. V oblastech, kde lidé nemohou dlouhodobě sehnat práci, systém sousedských výpomocí funguje - na černo. Plán vnímám jako snahu stínového ministra toto legalizovat. Nic se nemění, úřad práce by jen podporoval možnost přivýdělku lidem, kteří mají vůli pracovat. Pokud vím, tak tyto projekty byly pilotně zkoušené a ministerstvo práce s tím už má určité zkušenosti.

Lidovky.cz: Agentury ale tyto služby nabízejí už dnes. A brigádníci za práci dostávají zaplaceno. Teď by měli dostat pouze nějaké finanční poukázky...

V současnosti lidé dostávají za takovou práci cash a to je nekontrolovatelné ze strany zaměstnavatelů, kteří by tuto práci organizovaly. Lidé zaplatí za práci poukázkami a agentury tyto ceniny proplatí. Je to jen otázka formy, nevidím v tom nic mimořádného.

Lidovky.cz: Co by měl tento návrh přinést. Jaké jsou jeho cíle?

Na rozdíl od veřejné služby, která byla zrušena Ústavním soudem, je to forma pomoci lidem, které nemohou dlouhodobě získat práci. Je to jen malá část aktivní politiky zaměstnanosti vedle různě podporovaných zaměstnání pro absolventy, pro lidi nad padesát nebo ženy vracející se z mateřské. Nebo muže, když dnes mohou oba, že? Myslím, že se tomu věnuje až příliš velká mediální pozornost. Navíc se nejedná jen o práce v domácnosti, ale také o oblasti sociálních a zdravotních služeb. To jsou nyní rostoucí sektory, ve kterých takové práce budou potřeba.

Lidovky.cz: To jsou ale oblasti, vyžadující kvalifikované pracovníky...

Ani uklízet ale nemůžete bez kvalifikace. Úřady práce organizují různé vzdělávací akce - člověk musí vědět. Když vám bude někdo přijde sekat trávník nebo zastřihávat keře, tak by měl být alespoň vyučený v oboru. Není to o tom, že by byly nějaké nájezdy lidí, kteří pracovat nechtějí a budou nuceni.

Autor: mev
Zdroj: lidovky.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze