Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Shromažďování osobních údajů ohrožuje soukromí

Místopředseda Senátu P ČR Zdeněk Škromach vystoupení na 4. schůzi Senátu dne 27. 01. 2011 ke sdělení Komise o globálním přístupu k přenosům údajů jmenné evidence cestujících (PNR) do třetích zemí.

„Myslím si, že toto téma je velmi závažné a neustálá snaha pod různými záminkami bezpečnosti, terorismu a podobně shromažďovat další a další data o 99,9 % poctivých občanů, kteří vlastně cestují, kteří se pohybují. Je to samozřejmě velmi citlivým tématem a myslím, že se tak trošku podceňuje, protože říká, kdo je poctivý, nemusí se toho bát, ale to co je podstatné, jak se s těmi daty zachází, kam ta data přijdou, kdo je může zneužít.

Víme, že dneska přes možnosti hekrů a podobně a o některých bezpečnostních agentur -- dokonce přímo napojených na dnešní vládu -- tak vlastně tyto agentury získávání citlivé informace o různých významných osobnostech. Tím nemyslím politiky, jsou to mnohdy podnikatelé a další o tom, kde se pohybují, s kým se pohybují, o čem hovoří, s kým hovoří. A to jsou všechno věci, které samozřejmě mohou sloužit bezpečnosti této země, ano těchto občanů, na druhé straně, a myslím si, že i mezi veřejností se již velmi objevují i názory v tom, že je vlastně toto velmi obtěžuje.

A já myslím, že mnohdy skutečně se pod záminkou jakoby bezpečnosti snaží různé instituce sbírat, a to už dneska i mezinárodně informace o pohybu osob, které ani nejsou trestně jako stíhany, nekonají žádnou trestnou činnost, nejsou to teroristi a přesto tyto údaje někde kolují. Já jsem přesvědčen o tom, že tohle téma by asi stálo za daleko širší diskusi a za daleko více pozornosti, protože to je věc, která určitě do budoucna, ale už dnes ohrožuje soukromí a poctivost mnoha lidí. A může se stát nebezpečím právě naopak.

Spousta informací, které budou použity například pro vydírání a podobně. I těch, kteří nic neudělali, kteří naopak žijí poctivě, spořádaně, ale shodou okolností budou v zájmu některých skupin, možná, že právě těch teroristických anebo toho organizovaného zločinu, který s takovýmito informacemi dokáže velmi dobře nakládat,” uvedl Zdeněk Škromach.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze