Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Senátor Škromach podporuje Okamurův návrh k exekutorskému řádu

Senátor Škromach podporuje Okamurův návrh k exekutorskému řádu

Senátor Zdeněk Škromach (ČSSD) podporuje návrh novely exekutorského řádu předložený ve Sněmovně Tomiem Okamurou (Úsvit), jehož podstatou je stanovení území působnosti pro exekutory. Kdyby návrh ve Sněmovně neuspěl, hodlá jej Škromach v podobném znění předložit v Senátu. Okamura podporu senátora vítá.

Přijetí novely by znamenalo, že by exekuce vymáhali exekutoři z okolí, a nikoli z opačné strany republiky, jak se v mnoha případech děje. Kvůli tomu rostou dlužníkům náklady, které jsou pro ně často těžce řešitelné.

„Sám jsem zvažoval návrh na vymezení regionální působnosti exekutorů. O několik dnů mě předběhl Tomio Okamura, který jej předložil v Poslanecké sněmovně. Myslím, že poslanci by návrh neměli zamítnout jen kvůli tomu, že ho předložil Tomio Okamura," řekl Škromach. Pokud by Okamura ve Sněmovně neuspěl, předloží Škromach obdobný návrh v Senátu.

Okamuru udivuje postoj ČSSD

Okamura podporu Škromacha kvituje. „Jsme rádi za podporu Zdeňka Škromacha z ČSSD, je ale tedy s podivem, že ČSSD v čele s Jiřím Dienstbierem hlasovala ve vládě proti našemu návrhu, přestože o potřebě teritoriality exekutorů také dlouhodobě mluví," řekl Okamura. Podle něj návrh ve Sněmovně nejspíš neprojde.

Novela exekutorského řádu má za cíl stanovit regionální působnost exekutorů. „Ukončilo by to současný byznys s dluhy, jehož výsledkem je snaha exekutorů sedřít povinného až na kůži," uvedl Okamura. V praxi by to znamenalo, že by exekuce vymáhali exekutoři podle toho, ve kterém obvodu krajského soudu sídlí. „Jednotlivé kauzy by měly být rovnoměrně přidělovány bez možnosti vybírat si. Chceme, aby exekutor nemohl skupovat pohledávky, nebyl nucen dávat provize a nebyl motivován k maximalizaci zisku," řekl Okamura. Kvůli tomu mají případy fatální následky. „Někdy kvůli třem dlužným stovkám jde do dražby i dům dlužníka," dodal.

Úsvit navrhuje stejný princip jako u soudců, kteří si kauzy nevybírají. „Jsou mu přiřazovány, aniž by soudci, žalobci nebo žalovaní mohli něco ovlivnit. Bylo by asi dost groteskní, kdyby si soudci mezi sebou překupovali lukrativní kauzy a dávali za ně třeba policii provize," poznamenal Okamura.

Autor: ČTK

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze