Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Senát schválil novelu zákona namířenou proti "šmejdům"

Senát schválil novelu zákona namířenou proti "šmejdům"

Senát dnes schválil novelu zákona o ochraně spotřebitele, která rozšiřuje pravomoci České obchodní inspekce nad pořádáním předváděcích a prodejních akcí. Prodejci a jejich pořadatelé budou muset inspekci hlásit předem místo a datum konání akcí a budou muset uvést, jaké zboží na nich budou nabízet. Zákon nyní musí ještě podepsat prezident republiky.

Změnu zákona ve zrychleném režimu už minulý týden schválila Sněmovna, kde ji podpořilo všech 184 přítomných poslanců. Dnes ho podpořilo 50 senátorů, proti nehlasoval žádný z nich. Zákon má nabýt účinnosti 15 dní po svém vyhlášení ve sbírce zákonů.

Za porušení nových povinností bude prodávajícímu hrozit pokuta až pět milionů korun. Povinnost se nebude vztahovat na veřejné dražby pořádané podle zvláštního zákona ani na sportovní akce, třeba fotbalové zápasy, nebo například na ochutnávky vína.

Vláda chce touto novelou zabránit zneužívání důvěry a zranitelnosti spotřebitelů ze strany neseriózních podnikatelů, pro něž se vzhledem ke stejnojmennému filmovému dokumentu popisujícímu jejich praktiky, vžila přezdívka „šmejdi". Jde o situace, kdy firma zve spotřebitele na zájezdy a podobné akce, během nichž jim nabízí, zpravidla pod nátlakem nebo za použití klamavých obchodních triků zboží, které je proti srovnatelným výrobkům v kamenných obchodech několikanásobně předražené, uvádí vláda. Nezřídka se stává, že účastníci takových akcí jsou vystaveni výhrůžkám, a zaznamenán byl i fyzický útok, stojí v důvodové zprávě.

Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) dnes vyjádřil naději, že zákon pomůže seniorům, ale i ostatním lidem.

Náměstek ministra průmyslu Tomáš Hajdušek řekl již v úterý senátnímu hospodářskému výboru, že z pohledu ministerstva jde o velmi naléhavý společenský problém. Řekl také, že podle statistik ČOI zjistila kontrola v prvním letošním pololetí na 80 procentech akcí porušení zákona. V druhém pololetí šlo podle něj o 59 procent akcí.

Autor: ČTK

 

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze