Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Senát schválí přímou volbu prezidenta

Senát schválí přímou volbu prezidenta

Návrh ústavní změny zavádějící přímou volbu hlavy státu získá po sněmovně nezbytnou třípětinovou podporu i v Senátu. Jako svůj odhad to ve čtvrtek na rádiu Impuls uvedl místopředseda ČSSD, senátor a stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Podle Škromacha se návrh na přímou volbu prezidenta ze Senátu mezi poslance vracet nebude. "Ne, i na to je potřeba ústavní většina a očekáváme podporu i od vládních klubů ODS a hlavně TOP 09, protože to jsou strany, které říkaly, že ony jsou ty, které tuto změnu podporují," uvedl senátor.

"Jsem přesvědčen o tom, že v Senátu je potřebná ústavní většina z přítomných senátorů, čili z těch, kteří jsou přihlášení k hlasování, že tedy tahle změna projde," připojil místopředseda ČSSD.

Zatímco ve sněmovně musel návrh na přímou volbu prezidenta získat 120 hlasů, což jsou tři pětiny ze všech poslanců, v horní komoře parlamentu pro totéž stačí jen tři pětiny přítomných zákonodárců. Souhlas tak může zajistit i méně než 54 hlasů.

ČSSD má v Senátu 41 zástupců, druhým nejsilnějším klubem je tu s 25 členy ODS. Právě její představitelé s podporou přímé volby prezidenta váhají a o změně jejich postoje s nimi proto vyjednává předseda strany a premiér Petr Nečas.

Senát bude o změně ústavy zavádějící přímou volbu prezidenta hlasovat na své schůzi 8. února. Stávající hlavě státu vyprší mandát v březnu 2013, nástupce Václava Klause by tak mohl být zvolený už přímo.

Autor: Jan Kálal

Zdroj: Mediafax.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze