Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Senát "reformu" zdravotnictví zamítl, ale sílu na její definitivní zastavení nemá

Senát "reformu" zdravotnictví zamítl, ale sílu na její definitivní zastavení nemá

Zdeněk Škromach odpovídá na dotaz čtenáře webu ParlamentníListy.cz

Dotaz od: kapek

Pane místopředsedo, dalo se očekávat, že Senát reformu zdravotnictví zarazí. Podáte stížnost k ústavnímu soudu, myslíte, že uspějete?

Odpověď:

Dobrý den pane Kapku,

Senát "reformu" zdravotnictví sice zamítl, sílu na její definitivní zastavení ale nemá. Podle očekávání totiž Poslanecká sněmovna ovládaná pravicovými stranami tuto "reformu" na své nejbližší schůzi znovu schválí V takovém případě se skupina poslanců nebo senátorů ČSSD nepochybně obrátí na Ústavní soud, protože jsme přesvědčeni o tom, že tato novela zákona o veřejném zdravotním pojištění je protiústavní.

Hodláme napadnout jednak systém zavedení dvojí úrovně zdravotnictví - tedy péče "základní", jejíž rozsah by však neurčoval zákon, ale až vyhláška Ministerstva zdravotnictví, a péče "ekonomicky náročnější", kterou by si pojištěnci platili přímo ze svého.

Napadneme také výrazné zvýšení regulačního poplatku za ústavní či lázeňskou péči ze 60 na 100 Kč, které je podle našeho názoru neúměrně vysoké a vytváří pro velké skupiny občanů bariéru v přístupu ke zdravotní péči (připomínám, že tento poplatek se nezahrnuje ani do ochranného limitu).
Bude na Ústavním soudu, jak rozhodne, z jeho dosavadních rozhodnutí mám však dojem, že by náš návrh měl mít naději na úspěch a že to, co je vládou vydáváno za reformu zdravotnictví, bude zrušeno.

S pozdravem

Zdeněk Škromach

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze